Telefonát, který všechno změnil: Příběh o hledání otce, kterého jsem nikdy nepoznal
„Mami, proč mi nikdy neřekneš pravdu?“ vyhrkl jsem, když jsem vtrhl do kuchyně. Máma stála u sporáku, v ruce vařečku, a její oči se na okamžik zaleskly. „O čem to mluvíš, Petře?“ odpověděla tiše, ale já už věděl, že něco tají. Vždycky jsem byl jen já a ona. Otec odešel ještě dřív, než jsem se narodil. Nikdy jsem po něm netoužil. Máma byla dost. Ale ten večer všechno změnil jeden telefonát.
Byl jsem zrovna ve svém malém bytě na Jižním Městě, když mi zazvonil mobil. Neznámé číslo. „Haló?“ ozval jsem se otráveně. Na druhém konci bylo ticho, pak se ozval chraplavý hlas: „Petře? Jsi to ty? Tady je Karel… tvůj otec.“
Zamrazilo mě. V hlavě mi hučelo. „To je nějaký vtip?“ vyštěkl jsem. „Ne… prosím tě, neposlouchej mě jako cizího. Já… já umírám. Potřebuju tě vidět.“
Zavěsil jsem. Srdce mi bušilo až v krku. Celou noc jsem nespal. Převaloval jsem se v posteli a přemýšlel: Proč teď? Proč po třiceti letech? Máma mi nikdy neřekla nic víc než to, že Karel odešel a už se nevrátil.
Ráno jsem seděl u stolu s hlavou v dlaních. Máma přišla a položila mi ruku na rameno. „Volal ti?“ zeptala se tiše. Přikývl jsem. „Co mám dělat?“ zašeptal jsem zoufale.
„To musíš vědět sám,“ řekla a v očích měla slzy. „Ale nezapomeň, že jsi silnější, než si myslíš.“
Celý den jsem chodil jako tělo bez duše. V práci v kanceláři na Smíchově jsem nebyl schopný se soustředit. Kolega Honza si mě dobíral: „Co je s tebou? Vypadáš jak po flámu.“ Jenže já měl v hlavě jen ten hlas.
Nakonec jsem se rozhodl. Zavolal jsem zpět na to číslo. Ozvala se žena – jeho nová manželka Jana. „Karel je v nemocnici v Motole,“ řekla mi. „Má rakovinu plic… moc času už nemá.“
Vzal jsem tramvaj číslo 9 a pak metro do Motola. Cestou jsem si představoval, jaký asi je ten člověk, který mě nikdy nechtěl poznat. Nenávist a zvědavost se ve mně praly.
Na pokoji ležel hubený muž s prošedivělými vlasy a unavenýma očima. Když mě uviděl, rozplakal se. „Petře… promiň mi to všechno… byl jsem zbabělec.“
Stál jsem tam jako přikovaný. „Proč jsi odešel?“ vyhrkl jsem.
„Bál jsem se… byl jsem mladý, hloupý… tvoje máma byla silná, já ne…“ lapal po dechu.
Chtěl jsem křičet, chtěl jsem ho nenávidět, ale místo toho jsem si sedl k jeho posteli a poslouchal jeho příběh: jak utekl před odpovědností, jak se nikdy nedokázal smířit sám se sebou, jak litoval každého dne bez nás.
Chodil jsem za ním každý den další dva týdny. Povídali jsme si o všem možném – o fotbale, o starých filmech, o tom, jaké to bylo vyrůstat bez otce. Jednou večer mi řekl: „Víš, Petře, největší trest byl žít s tím, co jsem udělal.“
Začal jsem mu pomalu odpouštět. Ne kvůli němu – kvůli sobě. Chtěl jsem být svobodný od té zloby, která mě celý život svírala.
Jednou přišla Jana a řekla: „Karel chce vidět i tvoji mámu.“ Zavolal jsem jí a poprosil ji, aby přišla. Bylo to poprvé po třiceti letech, co se setkali tváří v tvář.
Seděli jsme všichni tři u jeho postele. Máma byla klidná, ale v očích měla bolest i úlevu zároveň. Karel jí poděkoval za všechno, co pro mě udělala. Ona jen tiše přikývla.
Když Karel zemřel, cítil jsem prázdno i úlevu zároveň. Na pohřbu stáli vedle mě máma i Jana. Drželi jsme se za ruce.
Dnes už vím, že rodina není jen o krvi – je o odpuštění a odvaze čelit minulosti.
Někdy si říkám: Co by bylo jinak, kdybych ten telefonát nepřijal? Odpustili byste člověku, který vás opustil ještě před narozením? Co byste udělali na mém místě?