Rozdělená rodina: Můj syn, jeho volba a vnoučata, která nedokážu přijmout
„Proč jsi mi to nikdy neřekl, Tomáši?“ vyhrkla jsem, když jsme seděli naproti sobě v kuchyni. Vzduch byl hustý, napětí by se dalo krájet. Můj syn se na mě díval s očima plnýma bolesti a já věděla, že jsem ho zranila. Ale nemohla jsem si pomoct – už mě to dusilo měsíce.
Tomáš se oženil s Lucií před třemi lety. Byla to hezká svatba v malém kostelíku na Vysočině. Všichni jsme se usmívali, ale já už tehdy cítila v srdci trhlinu. Lucie měla syna z předchozího vztahu – malého Filipa. Snažila jsem se být milá, ale pokaždé, když jsem ho viděla běhat po našem bytě, připomínal mi všechno, co není moje. A pak přišla Anička, jejich společná dcera. Moje vlastní vnučka. Jenže místo radosti jsem cítila ještě větší zmatek.
„Mami, Filip je taky moje rodina,“ řekl Tomáš tiše. „A já bych chtěl, abys ho přijala.“
Zavřela jsem oči a snažila se potlačit slzy. Vždycky jsem byla ta silná – po smrti manžela jsem vychovala Tomáše sama. Všechno jsem mu dala. A teď mám pocit, že mi ho někdo bere.
Vzpomínám si na první Vánoce s Lucií a dětmi. Připravila jsem pro Aničku krásného plyšového medvěda a pro Filipa jen knížku – ne proto, že bych mu nechtěla udělat radost, ale prostě jsem nevěděla jak. Když Filip rozbalil dárek a podíval se na mě těma velkýma očima, ucítila jsem bodnutí viny. Lucie si toho všimla a od té doby mezi námi viselo napětí.
Jednou večer mi Tomáš volal: „Mami, proč jsi na Filipa tak chladná? On tě má rád.“
Nevěděla jsem, co říct. Jak mám milovat dítě, které není moje krev? Jak mám přijmout to, že moje rodina už nikdy nebude taková jako dřív?
Začala jsem se vyhýbat společným setkáním. Omlouvala jsem se na poslední chvíli – jednou mě bolela hlava, podruhé jsem musela do práce. Ale pravda byla jiná: bála jsem se vlastních pocitů. Když jsem byla s Aničkou sama, byla jsem šťastná. Ale jakmile přišel Filip, stáhla jsem se do sebe.
Jednou mě Lucie zastavila na chodbě: „Jaroslavo, vím, že to není jednoduché. Ale Filip cítí, že ho nechcete.“
Chtěla jsem jí říct, že se plete. Ale nemohla jsem lhát – ani jí, ani sobě.
Začala jsem chodit na procházky do parku a přemýšlela o tom všem. Viděla jsem jiné babičky s vnoučaty – smály se spolu, hrály si na hřišti. Proč já to nedokážu? Proč mám pocit zrady vůči vlastnímu synovi i sama sobě?
Jednoho dne mi Tomáš přinesl obrázek od Filipa – byl na něm domeček a čtyři postavičky: on, Lucie, Anička a já. Pod obrázkem bylo napsáno: „Babička Jarka.“
Rozplakala jsem se.
Začala jsem si uvědomovat, že Filip za nic nemůže. Je to jen malý kluk, který chce být součástí rodiny. A já mu to upírám kvůli svému strachu a žárlivosti.
Ale změnit se není snadné. Každý pokus o přiblížení končí rozpačitým tichým posezením u stolu nebo nuceným úsměvem při společné večeři.
Jednou večer mi Tomáš řekl: „Mami, pokud nedokážeš přijmout Filipa, bude pro nás těžké tě dál zvát.“
To mě zasáhlo jako rána pěstí. Najednou mi došlo, že můžu přijít i o Aničku – o vlastní vnučku.
Začala jsem chodit k psycholožce. Poprvé v životě jsem někomu přiznala svoje slabosti a strachy. Vyprávěla jsem jí o svém dětství v malém bytě na Žižkově, o tom, jak mě rodiče nikdy neobjali a jak moc jsem toužila po vlastní rodině.
Pomalu jsem začala chápat, že rodina není jen krev. Že láska může mít různé podoby.
Při další návštěvě u Tomáše jsem přinesla Filipovi stavebnici. Sedli jsme si spolu na koberec a stavěli věž z kostek. Poprvé jsme se smáli oba dva.
Ale pořád to bolí. Pořád mám pocit viny vůči sobě i vůči svému synovi.
Někdy si říkám: Je možné opravdu přijmout dítě někoho jiného jako vlastní? Nebo je to jen iluze? A co když tím ztrácím kus sebe?
Možná nejsem jediná babička v Česku, která tohle prožívá. Možná je nás víc – těch, co bojují s vlastním srdcem.
Co byste udělali vy na mém místě? Dá se vůbec překonat tenhle vnitřní rozpor? Nebo je lepší odejít a nechat rodinu žít po svém?