Neviděný potenciál: Cesta matky za osvobozením syna
„Mami, proč je nebe modré?“ Tomášův hlas mě vytrhl z myšlenek, když jsem se snažila dokončit návrh zahrady pro paní Novotnou. Bylo už po deváté večer, v kuchyni voněla káva a na stole se kupily papíry. „Protože to tak prostě je,“ odpověděla jsem unaveně, aniž bych zvedla oči od monitoru. Věděla jsem, že to není správná odpověď, ale byla jsem vyčerpaná. Tomáš chvíli mlčel a pak odešel do svého pokoje. Jeho tiché zavření dveří mě bodlo u srdce.
Tohle nebyl první večer, kdy jsem ho odbyla. Od té doby, co nás opustil Petr, Tomášův otec, jsem měla pocit, že musím všechno zvládnout sama – práci, domácnost, výchovu. Všude kolem mě byly ženy jako já: sousedka Alena, která pracovala na směny v nemocnici a její dcera si často hrála sama na dvoře; nebo paní Hrdličková z vedlejšího bytu, která si stěžovala na syna, že je „moc živý“. Všichni jsme nějak přežívali.
Jednoho dne přišel Tomáš domů s poznámkou od třídní učitelky: „Tomáš je bystrý, ale ve škole působí nesoustředěně a často se ptá na věci mimo téma.“ Zrudla jsem studem i vztekem. Večer jsem na něj vyjela: „Proč nemůžeš být jako ostatní děti? Proč pořád musíš něco řešit?“ Tomáš se rozplakal a utekl do pokoje. Dlouho jsem seděla v kuchyni a přemýšlela nad tím, kde jsem udělala chybu.
Následující dny byly napjaté. Tomáš byl zamlklý, neptal se na nic a já měla pocit, že mezi námi vyrostla zeď. Jednoho rána jsem ho našla, jak si v koutku skládá model letadla z papíru. „Mami, myslíš, že bych mohl jednou být konstruktér?“ zeptal se tiše. Místo odpovědi jsem jen pokrčila rameny. V tu chvíli mi došlo, jak moc mu chybí podpora.
V práci se mi nedařilo soustředit. Kolega Martin si všiml mého rozpoložení: „Jano, jsi v pohodě? Nějak jsi poslední dobou mimo.“ Všechny ty nevyřčené obavy a pocity viny mě dusily. Večer jsem si sedla k Tomášovi na postel a poprvé po dlouhé době ho objala: „Promiň mi, že tě někdy neposlouchám. Chci být lepší máma.“ Tomáš mě pevně chytil za ruku.
Rozhodla jsem se něco změnit. Začala jsem hledat kroužky a aktivity, kde by Tomáš mohl rozvíjet svou zvídavost. Přihlásila jsem ho do DDM na modelářský kroužek. První den byl nervózní, ale když se vrátil domů s očima zářícíma nadšením a povídal o tom, jak stavěli malý most z dřívek, poprvé po dlouhé době jsem viděla jeho opravdový úsměv.
Na rodičovském sdružení mi učitelka řekla: „Tomáš je velmi chytrý kluk. Potřebuje jen víc prostoru pro své otázky.“ Uvědomila jsem si, že místo abych mu dávala hotové odpovědi, měla bych mu pomáhat hledat vlastní cesty.
Jednoho večera jsme spolu seděli u stolu a Tomáš mi ukazoval svůj nový model letadla. „Víš, mami, dneska jsme se učili o tom, proč je nebe modré,“ řekl s úsměvem. Tentokrát jsem ho poslouchala až do konce a společně jsme hledali další informace na internetu.
Začala jsem si víc vážit jeho otázek i jeho jinakosti. Přestala jsem se bát toho, že není jako ostatní děti. Naopak – byla jsem na něj pyšná. Naučila jsem se zpomalit a být s ním přítomná tady a teď.
Jednoho dne přišel domů s diplomem za nejlepší model mostu v soutěži DDM. Objala jsem ho a poprvé za dlouhou dobu jsme oba plakali – tentokrát štěstím.
Dnes už vím, že největší dar, který mohu svému synovi dát, není rychlá odpověď nebo dokonalý pořádek doma. Je to důvěra v jeho schopnosti a podpora jeho snů.
Někdy si říkám: Kolik dětí kolem nás zůstává nepochopených jen proto, že nemáme čas je vyslechnout? A kolik rodičů by mohlo být šťastnějších, kdyby si dovolili zpomalit a opravdu vidět své děti takové, jaké jsou?