Když rodinné tradice bolí: Příběh jedné narozeninové oslavy
„To snad není možné! Zase tu jsou všichni a já tu stojím sama v kuchyni jako poslední služka,“ sykla jsem polohlasem, když jsem z trouby vytahovala už třetí plech buchet. Venku v obýváku se ozýval smích, cinkání skleniček a hlasité debaty. „Arnoštko, máš ještě nějaký utopence?“ zavolal strýc Karel, aniž by se obtěžoval vstát od stolu.
Byl to už pátý rok, co jsem pro manžela Pavla pořádala narozeninovou oslavu, která se pokaždé proměnila v invazi jeho rozvětvené rodiny. Nikdo se nikdy nezeptal, jestli mi to vyhovuje, jestli nepotřebuju pomoct nebo jestli bych si radši sedla na chvíli mezi ostatní. Všichni brali jako samozřejmost, že Arnoštka všechno zařídí – od chlebíčků po umytí posledního talíře.
Letos jsem si ale řekla dost. Už v lednu jsem Pavlovi oznámila: „Miláčku, letos to uděláme jinak. Každý něco přinese, já upeču dort a zbytek nechám na ostatních.“ Pavel se jen usmál a řekl: „To je dobrý nápad, aspoň nebudeš tak unavená.“ Jenže pak přišel březen a s ním i první telefonáty: „Arnoštko, co mám upéct? A budeš dělat ty tvoje slavné řízky?“ ptala se švagrová Jana. „Letos řízky nebudou, každý něco přinese,“ odpověděla jsem pevně. V telefonu bylo ticho.
Den oslavy přišel rychleji, než bych čekala. Ráno jsem vstala s pocitem úlevy – tentokrát to bude jiné. Připravila jsem dort, nakrájela zeleninu a čekala na první hosty. Když dorazila Jana s prázdnou taškou, jen pokrčila rameny: „Víš, nestihla jsem nic koupit. Ale ty to zvládneš.“
Za hodinu už byl byt plný lidí. Teta Božena si sedla ke stolu a začala rozdávat rozkazy: „Arnoštko, dones mi prosím kafe. A kde jsou ty tvoje koláče?“ Děti běhaly po bytě, rozhazovaly hračky a já cítila, jak mi stoupá tlak. Pavel seděl v křesle a smál se s bratrancem Petrem. Nikdo si nevšiml, že jsem zmizela do kuchyně.
Opřela jsem se o linku a snažila se zhluboka dýchat. V hlavě mi vířily myšlenky: Proč to vlastně dělám? Proč mám pocit, že musím všem vyhovět? Proč mi nikdo nepomůže? V tu chvíli vešla do kuchyně moje dcera Klára. „Mami, proč jsi smutná?“ zeptala se tiše. Podívala jsem se na ni a najednou mi bylo do breku.
„Víš, Klárko, někdy je těžké být pořád ta hodná,“ zašeptala jsem a pohladila ji po vlasech. Klára mě objala a pak odběhla zpátky do obýváku. Za chvíli přišla zpět s Pavlem v patách.
„Co se děje?“ zeptal se Pavel překvapeně. „Nic zvláštního,“ odpověděla jsem stroze. „Jen bych byla ráda, kdyby mi někdo pomohl.“ Pavel se zamračil: „Ale vždyť to tak děláme každý rok.“
„Právě proto je čas to změnit,“ řekla jsem pevně. „Nechci být každý rok ta, která všechno zařídí a pak padne únavou.“
V tu chvíli do kuchyně nakoukla Jana: „Co se děje? Už budou ty řízky?“ Podívala jsem se na ni a poprvé v životě řekla nahlas to, co mě tolik let tížilo: „Ne, letos řízky nebudou. A pokud chcete něco jíst, musíte si pomoct sami.“
Nastalo trapné ticho. Všichni v obýváku ztichli a dívali se na mě jako na zjevení. Teta Božena si odkašlala: „No to snad není možné! To jsme přijeli zbytečně?“
„Nezlobte se,“ řekla jsem tiše, ale pevně. „Ale já už takhle dál nemůžu.“
Pavel stál vedle mě a poprvé za těch pět let viděl slzy v mých očích. Chvíli bylo ticho, pak Klára vzala talíř s chlebíčky a donesla ho do obýváku: „Tady máte něco k jídlu.“
Postupně se atmosféra trochu uvolnila. Někteří hosté začali pomáhat s nádobím, jiní si sami nalili pití. Ale napětí ve vzduchu zůstalo.
Večer, když všichni odešli a já seděla u stolu s Pavlem, zeptal se mě tiše: „Proč jsi mi nikdy neřekla, jak moc tě to trápí?“
Podívala jsem se na něj unavenýma očima: „Protože jsem měla pocit, že to ode mě všichni čekají. Ale už nechci být jen služka pro tvoji rodinu.“
Pavel mě vzal za ruku: „Příště to uděláme jinak. Slibuju.“
Zůstala jsem sedět v tichu prázdného bytu a přemýšlela: Je opravdu možné změnit zakořeněné rodinné tradice? Nebo jsme odsouzeni opakovat stejné chyby pořád dokola?
Co myslíte vy? Má cenu bojovat za vlastní pohodu i za cenu konfliktu s rodinou?