Vždy jsem byla ta, která všechno zachraňuje. Ale kdo zachrání mě?
„Zase ty, Lenko! Proč se do toho pořád pleteš?“ křičela na mě sestra Jana do telefonu, zatímco v pozadí bylo slyšet, jak její malý syn brečí. „Protože už nemůžu poslouchat, jak se s Petrem hádáte kvůli každé hlouposti! Jste sourozenci, sakra!“ odpověděla jsem jí zoufale a cítila, jak mi v krku narůstá knedlík. V tu chvíli mi došlo, že už zase hraju tu samou roli – roli rodinného hasiče, který běhá s vědrem vody od jednoho požáru ke druhému.
V naší rodině jsem byla vždycky ta, která všechno lepí dohromady. Když se bratr Petr urazil na Janu kvůli dědictví po babičce, volala jsem oběma a vysvětlovala, že peníze nejsou důležitější než rodina. Když máma lamentovala nad tátovým mlčením a jeho věčným sledováním zpráv, utěšovala jsem ji: „Mami, táta tě má rád, jen to neumí říct.“ Když manžel Michal přišel z práce podrážděný a začal si vylévat zlost na dětech, stála jsem mezi nimi jako štít a snažila se všechno vyžehlit.
Nikdo se mě ale nikdy nezeptal: „A co ty, Lenko? Jak se cítíš?“ Byla jsem pro ně samozřejmostí. Jako starý koberec v předsíni – každý po mně šlapal, ale nikdo si mě nevšímal. Možná proto jsem si nikdy nedovolila být slabá. Vždyť co by se stalo, kdybych najednou přestala fungovat?
Jednoho dne jsem seděla v kuchyni u stolu, ruce zabořené do vlasů. Všude kolem mě byl nepořádek – špinavé hrnky, rozházené hračky, papíry ze školy. Venku pršelo a já měla pocit, že prší i uvnitř mě. Telefon zazvonil. „Lenko, můžeš prosím pohlídat dneska děti? Musím do práce a Petr zase něco má,“ ozvala se Jana. „Jasně,“ odpověděla jsem automaticky. Ani jsem nepřemýšlela nad tím, jestli můžu nebo chci.
Když děti odešly a já zůstala sama, rozbrečela jsem se. Poprvé po letech. Slzy mi tekly po tvářích a já si uvědomila, že už nemůžu dál. Že už nechci být ta silná. Že chci taky někdy jen tak být – slabá, smutná, unavená.
Večer přišel Michal domů. „Co je s tebou? Vypadáš hrozně,“ řekl místo pozdravu. „Jsem unavená,“ zašeptala jsem. „Unavená? Z čeho? Vždyť jsi celý den doma!“ Jeho slova mě bodla jako nůž. „Víš co? Zkus si to někdy vyměnit! Zkus být ten, kdo všechno drží pohromadě! Kdo zařizuje školu, kroužky, vaří, uklízí a ještě řeší cizí hádky!“ vybuchla jsem poprvé za deset let.
Michal jen překvapeně mlčel. Děti se schovaly do pokojů. Já seděla v kuchyni a třásla se vzteky i zoufalstvím. Druhý den ráno mi volala máma: „Lenko, slyšela jsem od Jany, že jsi nějaká přecitlivělá. Co se děje?“ „Nic mami,“ zalhala jsem. „Jen toho mám moc.“
Ale máma to nenechala být: „Víš přece, že my ženy musíme vydržet víc než chlapi. Ty jsi vždycky byla ta silná.“ V tu chvíli mi došlo, že tohle je přesně ten důvod, proč se nikdy nikdo nezeptal na mě. Protože všichni čekali, že vydržím všechno.
Začala jsem chodit k psycholožce. Poprvé v životě jsem někomu řekla nahlas: „Já už nemůžu.“ Psycholožka mi položila jednoduchou otázku: „A proč musíte?“ Nevěděla jsem co odpovědět.
Doma jsem začala dělat malé změny. Když mi Jana volala s další prosbou o hlídání, řekla jsem: „Promiň, dneska nemůžu.“ Když Michal přišel domů a začal si stěžovat na práci, řekla jsem: „Dneska bych potřebovala obejmout.“ Děti jsem zapojila do domácích prací a přestala jim všechno servírovat pod nos.
Reakce rodiny byly různé. Jana se urazila: „Ty už nejsi ta stará Lenka.“ Petr mi napsal zprávu: „Chápu tě, taky už toho mám dost.“ Máma byla zklamaná: „Tohle jsme tě neučili.“ Ale já cítila úlevu. Poprvé v životě jsem dýchala pro sebe.
Jednou večer přišel Michal za mnou do ložnice a tiše řekl: „Promiň mi to všechno. Neuvědomil jsem si, jak moc toho děláš.“ Poprvé za dlouhou dobu jsme spolu jen tak leželi a povídali si o obyčejných věcech.
Není to jednoduché. Každý den bojuju s pocitem viny – že nejsem dost dobrá dcera, sestra ani manželka. Ale učím se říkat ne a chránit sama sebe.
Někdy si říkám: Kolik žen v Česku žije stejný příběh jako já? Kolik z nás je pořád jen tím starým kobercem v předsíni? Co byste udělali vy na mém místě?