Když se vrátíš domů, ale už nejsi vítán: Příběh Hany
„Takže… ty ses rozhodl vrátit?“ slyšela jsem svůj vlastní hlas, jak zní v kuchyni, kde ještě voněla káva a na stole ležely dva hrnky – jeden pro mě, druhý pro něj. Stál ve dveřích, trochu shrbený, s očima upřenýma do podlahy. „Hani… já… tam to nebylo ono. Ona… nechtěla vařit. A vůbec…“ Jeho hlas se ztrácel v trapném tichu. V tu chvíli jsem měla chuť rozbít oba hrnky o zeď.
Bylo mi padesát. Ani stará, ani mladá. Dvacet sedm let jsem byla manželkou Ondřeje. Všechno jsem dělala správně: obědy na stole, košile vyžehlené, děti vždy čisté a připravené do školy, účty zaplacené včas. Nikdy jsem nebyla ta, co dělá scény. Nešpehovala jsem jeho telefon, neptala se, kde byl tak dlouho. Věřila jsem mu. A on? Jednoho dne prostě přišel domů a řekl: „Hani, já už takhle nemůžu. Potkal jsem někoho jiného.“
Pamatuju si ten večer do detailu. Seděla jsem na gauči a dívala se na něj, jak balí kufr. Děti byly už dospělé, syn studoval v Brně, dcera byla na Erasmu v Německu. Byla jsem sama v bytě, který jsme spolu zařizovali, a najednou jsem nevěděla, co mám dělat s tolika prázdným prostorem.
První týdny byly peklo. Každý den jsem čekala, že se vzbudím a zjistím, že to byl jen zlý sen. Ale nebyl. Ondřej mi občas psal – většinou kvůli nějakým papírům nebo účtům. Nikdy se nezeptal, jak mi je. Nikdy nenapsal: „Promiň.“
Moje kamarádka Lenka mě tahala ven. „Hani, musíš mezi lidi! Pojď na víno!“ Ale já neměla chuť ani sílu. Když jsem jednou večer seděla sama u stolu a dívala se na jeho prázdnou židli, rozbrečela jsem se tak, jak už dlouho ne.
A pak přišel ten den. Po půl roce stál zase ve dveřích. Vypadal unaveněji, starší. „Můžu dál?“ zeptal se tiše. „Proč bys měl?“ odpověděla jsem ostřeji, než jsem chtěla.
Začal vyprávět o té své nové – prý byla krásná, mladá, ale neuměla vařit a nechtěla prát jeho košile. Prý mu chybí domov. Chybím mu já.
„A co ti vlastně chybí? Já? Nebo moje svíčková?“ zeptala jsem se ironicky.
„Ty… všechno tohle dohromady,“ zamumlal.
V tu chvíli jsem si uvědomila něco děsivého: celých těch dvacet sedm let mě bral jako samozřejmost. Jako služku s úsměvem na tváři.
Začaly týdny plné hádek a ticha. Děti přijely na víkend a byly zmatené. Syn mi šeptal v kuchyni: „Mami, proč ho bereš zpátky? Vždyť tě zradil.“ Dcera mi psala dlouhé zprávy z Německa: „Mami, zasloužíš si víc.“
Ale já nevěděla, co je víc. Celý život jsem byla někdo pro někoho jiného – pro děti, pro manžela, pro rodiče… Ale kdo jsem byla já sama pro sebe?
Jednou večer jsme seděli u stolu a Ondřej začal: „Hani, mohl bych si vzít zítra k obědu guláš? Máš ho nejlepší.“
Podívala jsem se na něj a poprvé za dlouhou dobu ucítila vztek místo smutku.
„Víš co? Uvař si ho sám,“ řekla jsem klidně a vstala od stolu.
Začal protestovat: „No tak… vždyť víš, že to neumím.“
„Tak se nauč,“ odpověděla jsem a odešla do ložnice.
Ten večer jsem poprvé otevřela notebook a začala hledat zájezdy pro jednoho. Cestování mě vždycky lákalo, ale nikdy nebyl čas – nebo spíš nikdy nebyl prostor myslet na sebe.
Ondřej zůstal v bytě ještě pár týdnů. Snažil se být milý, nosil mi květiny z benzínky a občas umyl nádobí. Ale já už věděla, že to nestačí.
Jednoho rána jsem mu řekla: „Ondřeji, myslím, že je čas jít dál. Pro oba.“
Nechápavě na mě koukal: „Ale vždyť jsme rodina!“
„Rodina není jen o tom, kdo komu vaří guláš,“ odpověděla jsem tiše.
Když odešel podruhé – tentokrát definitivně – necítila jsem smutek. Jen úlevu.
Začala jsem chodit na lekce italštiny a přihlásila se do kurzu keramiky. S Lenkou jsme jely na wellness víkend do Karlových Varů a poprvé po letech jsem se smála od srdce.
Děti mě podporovaly a byly pyšné.
Dnes už vím, že padesátka není konec světa. Je to nový začátek.
Někdy večer přemýšlím: Proč jsme my ženy tak často ochotné obětovat všechno pro druhé? A kdy přijde čas myslet konečně na sebe?