Neodpustitelný čin: Luciina cesta k rozvodu
„Podepiš to, Lukáši. Už to nemá cenu dál natahovat.“ Můj hlas zněl tvrději, než jsem čekala, když jsem mu podávala rozvodové papíry. V obýváku našeho bytu v Brně bylo dusno, i když venku zuřila podzimní bouřka. Lukáš seděl na gauči, ruce v klíně, oči zarudlé od pláče. Nikdy jsem si nemyslela, že ho uvidím takhle zlomeného – a přesto jsem necítila nic. Ani lítost, ani vztek. Jen prázdno.
„Lucie, prosím tě… Vždyť jsme spolu byli deset let. Máme spolu Adélku. Nemůžeš to jen tak zahodit,“ šeptal zoufale a já v jeho hlase slyšela ozvěnu všech těch let, kdy jsme byli šťastní. Ale ta ozvěna už ke mně nedoléhala.
Vzpomněla jsem si na ten den, kdy jsem zjistila pravdu. Bylo to v květnu, těsně před Adélčinými devátými narozeninami. Našla jsem v Lukášově mobilu zprávy od nějaké Veroniky – zprávy plné lásky, vášně a slibů. Nejhorší bylo, že jsem tu ženu znala. Byla to moje kolegyně z práce. Důvěřovala jsem jí, svěřovala se jí s každou drobností ze svého života. A ona mi za zády spala s mým mužem.
Ten večer jsem seděla na balkoně a dívala se na šedivé paneláky kolem. Přemýšlela jsem, kde se stala chyba. Jestli jsem byla moc unavená z práce, jestli jsem Lukášovi nedávala dost pozornosti. Ale pak jsem si uvědomila, že žádná omluva neexistuje. Zrada je zrada.
Když jsem mu to řekla, nejdřív zapíral. Pak se rozbrečel a prosil mě o odpuštění. Slíbil, že s Veronikou skončí, že už nikdy nic podobného neudělá. Ale já už mu nevěřila. Každý jeho dotek mi byl cizí, každý jeho pohled mě bodal do srdce.
Moje máma mi říkala: „Lucinko, každý chlap někdy ujede. Hlavně kvůli Adélce to zkus ještě zachránit.“ Ale já jsem věděla, že bych si nikdy neodpustila, kdybych zůstala jen kvůli dítěti nebo ze strachu ze samoty.
Následující týdny byly peklo. Lukáš se snažil být dokonalý – vařil večeře, nosil mi květiny, staral se o Adélku jako nikdy předtím. Ale já jsem v něm viděla jen cizince. Každý večer jsem usínala s pocitem, že se dusím.
Jednou večer přišla Adélka do ložnice a šeptla: „Mami, proč jsi pořád smutná?“ A já jsem poprvé po dlouhé době brečela. Ne kvůli Lukášovi, ale kvůli sobě a své dceři. V tu chvíli jsem věděla, že musím odejít.
Rozvod byl rychlý a bolestivý. Lukáš se snažil bojovat – psal mi dlouhé dopisy, volal mi do práce, dokonce přišel za mojí mámou a prosil ji o pomoc. Ale já už byla rozhodnutá.
Jednoho dne mě zastavila Veronika na chodbě v práci. „Lucie, promiň mi to… Já jsem to nechtěla…“ Její hlas byl tichý a roztřesený. Jenže já už neměla sílu ani chuť jí něco odpouštět.
V práci se na mě kolegové dívali jinak – někteří mě litovali, jiní šeptali za mými zády. Všichni věděli, co se stalo. Česká maloměstská realita – každý ví všechno o všech.
Nejtěžší bylo vysvětlit všechno Adélce. Seděla naproti mně u kuchyňského stolu a její velké hnědé oči byly plné otázek. „Mami, proč už s tátou nebydlíme spolu?“ Polkla jsem slzy a řekla jí pravdu – že někdy lidé dělají chyby, které nejdou vzít zpátky.
Začala jsem chodit k psycholožce – paní Novotná byla laskavá a trpělivá. Pomohla mi pochopit, že nejsem slabá ani sobecká, když chci být šťastná sama za sebe.
Moje kamarádka Petra mi jednou řekla: „Víš co? Jsi silnější než si myslíš.“ A já jí začala věřit.
Dnes je to rok od rozvodu. S Lukášem se vídáme jen kvůli Adélce. Už necítím nenávist ani bolest – jen smutek nad tím, co jsme mohli mít a co jsme ztratili.
Někdy večer sedím na balkoně s hrnkem čaje a přemýšlím: Udělala bych něco jinak? Měla jsem odpustit? Nebo je lepší žít s pravdou a nezradit samu sebe?
Co byste udělali vy na mém místě? Je možné opravdu odpustit neodpustitelné?