Naše děti nás chtěly vyhodit z vlastního domu: Příběh o zradě a naději
„Mami, tati, myslíme si, že byste už měli přemýšlet o domově důchodců.“ Tomášova slova mě zasáhla jako rána pěstí. Seděli jsme s Janou u stolu v naší kuchyni, kde jsme tolikrát slavili Vánoce, narozeniny, kde jsme plakali i smáli se. A teď tu stáli naši synové – Tomáš a David – a dívali se na nás s pohledem, který jsem u nich nikdy neviděl.
„Co to povídáš?“ Jana se snažila zachovat klid, ale v očích měla slzy. „Vždyť jsme ještě v pořádku. Dům je náš domov.“
Tomáš si povzdechl a podíval se na Davida. Ten jen pokrčil rameny. „Podívejte, je vám už přes šedesát. Dům je velký, náročný na údržbu. My bychom ho mohli převzít, vy byste měli klid. Všichni by z toho měli prospěch.“
Zamrazilo mě. Vždyť jsme celý život dřeli – já v továrně na Smíchově, Jana jako zdravotní sestra v Motole. Každou korunu jsme obraceli dvakrát, abychom mohli splatit hypotéku a jednou nechat dům dětem. Ale nikdy by mě nenapadlo, že nám ho budou chtít vzít ještě zaživa.
„Tohle je náš domov,“ řekl jsem tiše. „Až přijde čas, dům bude váš. Ale teď ještě ne.“
Tomáš se zamračil. „Tati, nechci být zlý, ale my máme taky rodiny. Potřebujeme větší prostor. A vy… vy už toho moc nezvládnete.“
David přikývl. „Navíc byste mohli mít lepší péči. V domově důchodců je dneska všechno moderní.“
Jana se rozplakala. Já cítil jen prázdno. Vzpomněl jsem si na všechny ty noci, kdy jsem makal přesčasy, abychom měli na nové okapy nebo na opravu střechy. Na to, jak jsme klukům platili školy, kroužky, dovolené u moře, i když jsme sami nikam nejezdili.
„A co kdybychom vám aspoň pomohli s převodem?“ navrhl Tomáš po chvíli ticha. „Můžeme to udělat oficiálně – vy nám dům darujete a my se postaráme o všechno ostatní.“
„A kde bychom žili?“ zeptala se Jana zoufale.
„No… mohli bychom vám nechat jeden pokoj,“ řekl David nejistě.
V tu chvíli jsem vstal od stolu. „Tohle ne,“ řekl jsem tvrději, než jsem zamýšlel. „Tenhle dům je náš život. Pokud vám na nás záleží, nechte nás tu dožít.“
Synové odešli uražení. Dny poté byly plné napětí. Tomáš nám přestal volat, David posílal jen krátké zprávy. Jana byla zlomená – celé dny jen seděla u okna a dívala se ven.
Jednou večer jsem ji našel s dopisem v ruce. „Podívej,“ ukázala mi ho roztřesenou rukou. Byla to předžalobní výzva – naši synové nás chtěli donutit k převodu domu soudní cestou.
„To snad není možné…“ zašeptal jsem.
Začal kolotoč právníků, soudních stání a hádek. Sousedi si šeptali, někteří nám nabízeli podporu, jiní se odvraceli. Všechno, co jsme budovali celý život, se rozpadalo před očima.
Jednou večer zazvonila u dveří moje sestra Marie. „Honzo,“ řekla tiše, „musíte bojovat. Ten dům je váš. Kluci zapomněli na vděčnost.“
Ale jak bojovat proti vlastním dětem? Každý den jsem si kladl otázku: Kde jsme udělali chybu? Byli jsme příliš hodní? Dali jsme jim moc? Nebo je to prostě doba – každý myslí jen na sebe?
Soud nakonec rozhodl v náš prospěch – dům zůstal nám. Ale vztahy s Tomášem a Davidem byly zničené. Jana se uzavřela do sebe, já chodil po zahradě a vzpomínal na časy, kdy byl smích našich synů tím největším štěstím.
Jednou jsem potkal Davida ve městě. Jen kývl hlavou a přešel na druhý chodník.
Dnes sedím v kuchyni u starého stolu a přemýšlím: Stálo to všechno za to? Má vůbec cenu obětovat se pro děti, když vás nakonec zradí? Nebo jsme někde udělali chybu my sami?
Co byste udělali vy na našem místě? Je možné odpustit vlastní krvi takovou zradu?