„Jak Rychle Uplynul Život, Všechny Ty Roky. A Jak Se Stali Zbytečnými Pro Své Dospělé Děti“: Už Nemohla Poslouchat, Oči Plné Slz
Eliška seděla ve svém útulném obývacím pokoji, měkké světlo krbu vrhalo mihotavé stíny na stěny. Pokoj byl naplněn teplem vzpomínek, přesto se bez přítomnosti jejích dětí cítil prázdný. Měla tři děti: Honzu, Šimona a Růženku. Všichni vyrostli a odstěhovali se, nechávajíc Elišku a jejího manžela Pavla, aby se sami vypořádali s tichostí jejich domova.
Honza, nejstarší, byl vždy ambiciózní. Od mládí snil o tom, že prozkoumá svět za hranicemi jejich malého města v Čechách. V osmnácti letech získal stipendium na studium v Evropě a s nadšením tuto příležitost využil. Eliška si pamatovala den, kdy odešel, jako by to bylo včera. Pevně ho objala na letišti, slzy jí tekly po tváři, když šeptala: „Buď opatrný, můj chlapče.“ Honza slíbil, že bude často navštěvovat, ale život měl jiné plány.
Roky plynuly a Honza se usadil v Německu, kde si založil rodinu se svou ženou a dětmi. Zpočátku posílal fotografie a dopisy pravidelně, ale jak čas plynul, korespondence se stala méně častou. Eliška si vážila každého dopisu a fotografie, které obdržela, ukládajíc je do dřevěné krabice, kterou pro ni vyrobil Pavel. V chladných zimních večerech sedávala u krbu a probírala se vzpomínkami, její srdce plné touhy.
Šimon, prostřední dítě, byl vždy dobrodružný typ. Po střední škole vstoupil do armády a byl nasazen do různých částí světa. Jeho návštěvy domů byly sporadické a krátké. Eliška o něj neustále měla starost, ale nacházela útěchu v jeho občasných telefonátech a e-mailech. Šimonův život byl vír nasazení a misí, zanechávajíc málo času pro rodinu.
Růženka, nejmladší, byla Eliščiným miláčkem. Vždy byla blízko své matce, sdílejíc tajemství a sny dlouho do noci. Ale Růženčina kariéra novinářky ji zavedla do různých měst a zemí, honící se za příběhy a termíny. Často volala, ale zřídka navštěvovala. Elišce chyběly jejich noční rozhovory a zvuk Růženčina smíchu naplňující dům.
Jednoho obzvláště chladného zimního večera seděla Eliška u krbu s dřevěnou krabicí vzpomínek. Vytáhla dopis od Honzy, datovaný před pěti lety. Když četla jeho slova, oči jí zaplnily slzy. „Mami, tak moc mi všichni chybíte,“ napsal. „Přál bych si vás navštěvovat častěji, ale život je tady tak rušný.“ Eliška přitiskla dopis k hrudi, cítíc tíhu let, která uplynula.
Pavel vstoupil do místnosti a viděl Elišku plakat. Sedl si vedle ní a vzal ji za ruku. „Také mi chybí,“ řekl tiše. „Ale musíme přijmout, že teď mají své vlastní životy.“
Eliška přikývla a otřela si slzy. „Vím,“ zašeptala. „Ale tak to bolí.“
Sváteční období bylo pro Elišku obzvlášť těžké. S péčí zdobila dům s nadějí, že letos jedno z jejích dětí ji překvapí návštěvou. Ale Vánoce přišly a odešly jen s telefonáty a videohovory vyplňujícími prázdnotu.
Jednoho večera, když Eliška připravovala večeři, dostala hovor od Růženky. „Mami,“ řekla Růženka váhavě, „mám novinku.“
Elišce se rozbušilo srdce. „Co je to, miláčku?“
„Stěhuji se do Austrálie kvůli nové práci,“ řekla Růženka. „Je to skvělá příležitost.“
Eliška pocítila záchvěv smutku, ale donutila se k úsměvu v hlase. „To jsou skvělé zprávy, Růženko. Jsem na tebe tak pyšná.“
Po zavěšení si Eliška sedla ke kuchyňskému stolu, cítíc se osamělejší než kdy jindy. Pavel se k ní připojil, cítíc její zármutek.
„Jsou všichni tak daleko,“ řekla tiše Eliška.
Pavel ji objal kolem ramen. „Stále máme jeden druhého,“ připomněl jí.
Eliška přikývla, ale bolest v jejím srdci zůstala. Věděla, že život už nikdy nebude stejný bez jejích dětí nablízku. Roky rychle uplynuly, zanechávajíc za sebou stopu vzpomínek a prázdnotu, kterou nikdy nelze zaplnit.