„Tchyně nás prosila, abychom se postarali o jejího otce, slíbila nám dům: Ale po 15 letech udělala něco neuvěřitelného“
Od malička mě otec učil důležitosti dodržování slibů. Tuto lekci jsem si vzal k srdci. Nechci se chlubit, ale jednou z mých oblíbených vlastností je moje poctivost. Očekávám stejnou úroveň poctivosti od ostatních. Bohužel, ne každý sdílí tuto hodnotu.
Před patnácti lety k nám přišla moje tchyně, Gabriela, s naléhavou prosbou. Její otec, Arnošt, stárnul a potřeboval neustálou péči. Gabriela byla přetížená vlastními povinnostmi a nemohla se o něj sama postarat. Prosila mého manžela, Jiřího, a mě, abychom ho vzali k sobě. Na oplátku nám slíbila svůj dům, jakmile Arnošt zemře.
Jiří a já jsme právě začínali vlastní rodinu. Měli jsme dvě malé děti, Kryštofa a Kláru, a žili jsme v malém bytě. Myšlenka na přestěhování do prostorného domu Gabriely byla lákavá. Dlouho jsme to probírali a rozhodli se přijmout odpovědnost. Koneckonců, rodina je rodina.
Arnošt se k nám nastěhoval a naše životy se přes noc změnily. Péče o starší osobu není žádná maličkost. Byly tu lékařské prohlídky, léky k řízení a neustálý dohled. Naše společenské životy se zmenšily, jak jsme se věnovali péči o Arnošta. Dělali jsme to z lásky a pocitu povinnosti, ale také s myšlenkou na lepší budoucnost.
Roky plynuly a naše děti vyrůstaly s prapradědečkem jako stálou součástí jejich života. Milovaly ho a on je zbožňoval na oplátku. Navzdory výzvám jsme našli radost v naší rozšířené rodině.
Nicméně, jak čas plynul, návštěvy Gabriely se stávaly méně častými. Při každé návštěvě působila vzdáleně a zaneprázdněně. Zpočátku jsme tomu nepřikládali velkou váhu; lidé mají své vlastní životy.
Pak jednoho dne se Arnoštův zdravotní stav zhoršil. Zemřel pokojně ve spánku ve věku 92 let. Byla to pro nás hořkosladká chvíle. Truchlili jsme nad jeho ztrátou, ale také jsme cítili úlevu, že jeho utrpení skončilo.
Několik týdnů po pohřbu jsme se s Jiřím rozhodli promluvit si s Gabrielou o domě. Splnili jsme svou část dohody a byli jsme připraveni přestěhovat se do domu, který nám byl slíben.
Když jsme to s Gabrielou probírali, její reakce nás šokovala. Podívala se na nás s kombinací viny a vzdoru a řekla: „Omlouvám se, ale rozhodla jsem se dům prodat.“
Byli jsme ohromeni. „Ale slíbila jsi nám to,“ řekl Jiří s hlasem třesoucím se nedůvěrou.
„Vím,“ odpověděla Gabriela, vyhýbajíc se našim očím. „Ale věci se změnily. Potřebuji peníze na důchod.“
Cítili jsme se zrazeni a zlomení. Patnáct let obětí a oddanosti bylo pro nic za nic. Vzdali jsme se tolik pro péči o Arnošta, věříc, že si tím zajistíme lepší budoucnost pro naši rodinu.
Jiří a já jsme se snažili s Gabrielou rozumně mluvit, ale byla pevně rozhodnutá. Dům byl prodán během několika měsíců a my jsme zůstali sbírat střepy našich rozbitých snů.
Tato zkušenost nám zanechala hlubokou jizvu na srdci. Byla to tvrdá lekce o nepředvídatelnosti života a křehkosti důvěry. Udělali jsme všechno správně, dodrželi své sliby, a přesto jsme zůstali s prázdnýma rukama.
Na konci jsme našli útěchu jeden v druhém a ve vzpomínkách, které jsme vytvořili s Arnoštem. Ale bolest z Gabrieliny zrady přetrvávala jako stálá připomínka toho, že ne každý si cení poctivosti a integrity tak jako my.