„Ty ani nevíš, jak uvařit pořádné jídlo. Můj syn si zaslouží to nejlepší,“ řekla mi budoucí tchyně – a já pochopila, že tohle nebude lehké.
„Ty ani nevíš, jak uvařit pořádné jídlo. Můj syn si zaslouží to nejlepší.“ Její hlas zněl v kuchyni jako rána bičem. Stála jsem tam s miskou bramborového salátu v ruce, ruce se mi třásly a v krku jsem měla knedlík. John stál za mnou, ale ani se neodvážil pohnout. Jeho matka, paní Novotná, mě propalovala pohledem, jako bych byla vetřelec v jejím domě.
„Mami, prosím tě…“ pokusil se John tiše.
„Ne, Honzo! Já jen říkám, co si myslím. Dneska už mladé holky neumí ani pořádně vařit. A ty si ji chceš vzít? Co budeš jíst? Polotovary?“
Cítila jsem, jak mi hoří tváře. Připravovala jsem se na tohle setkání týdny. Učila jsem se podle receptů od babičky, abych udělala ten nejlepší bramborový salát a řízky, protože jsem věděla, že to je Johnovo oblíbené jídlo. Ale paní Novotná měla jasno – nikdy nebudu dost dobrá pro jejího syna.
Vzpomněla jsem si na rozhovor s mámou před týdnem. „Neboj se, Lucko,“ říkala mi mamka do telefonu. „Každá tchyně je zpočátku podezřívavá. Hlavně buď sama sebou.“ Jenže jak mám být sama sebou, když mě někdo soudí ještě dřív, než mě pozná?
Večeře probíhala v napjatém tichu. Paní Novotná jedla pomalu a s každým soustem se na mě dívala, jako by čekala, kdy udělám chybu. Když dojedla, odložila příbor a řekla: „No… není to úplně jako od maminky, ale aspoň ses snažila.“
John mi pod stolem stiskl ruku. „Bylo to výborné,“ zašeptal.
Ale já věděla, že tohle je teprve začátek. Další týdny byly plné drobných narážek a poznámek. „Lucko, ty nevíš, jak se pere prádlo? To se dneska už neučí?“ nebo „Honzo, pamatuješ, jak jsem ti dělala tu svíčkovou? To byla jiná liga.“
Jednou večer jsme s Johnem seděli v jeho bytě a já brečela do polštáře. „Proč mě nemá ráda?“ ptala jsem se zoufale.
John mě objal: „Ona je prostě taková. Táta odešel, když jsem byl malý, a ona má pocit, že mě musí chránit před celým světem.“
„Ale já tě miluju! Chci být součástí vaší rodiny…“
„Já vím. Ale musíš jí to ukázat. Ona tě musí poznat jinak než jen jako holku, co jí bere syna.“
Rozhodla jsem se nevzdat to. Pozvala jsem paní Novotnou na nedělní oběd k nám domů. Celý týden jsem plánovala menu – svíčková podle jejího receptu (našla jsem ho na internetu), domácí knedlíky a jablečný štrúdl.
Když přišla, byla odměřená jako vždycky. Seděla u stolu s rukama složenýma na klíně a sledovala každý můj pohyb.
„Tak co jste nám dneska připravila?“ zeptala se s úsměvem, který byl spíš výsměch.
„Svíčkovou… podle vašeho receptu,“ odpověděla jsem tiše.
Ochutnala první sousto a na chvíli se zarazila. „No… není to špatné,“ připustila neochotně.
Po obědě jsme si sedly ke kávě a já sebrala odvahu: „Paní Novotná… vím, že nejsem dokonalá. Ale Honzu miluju a chci pro něj to nejlepší – stejně jako vy.“
Chvíli mlčela a pak řekla: „Já vím, že ho miluješ. Ale bojím se o něj. On je všechno, co mám.“
V tu chvíli jsem ji poprvé pochopila. Nebyla jen zlá – měla strach. Strach, že přijde o svého jediného syna.
Začaly jsme spolu víc mluvit. Občas mi poradila s vařením nebo mi ukázala nějaký trik v domácnosti. Ale pořád měla své dny – někdy byla milá, jindy zase protivná.
Jednoho dne přišla za mnou do kuchyně a řekla: „Lucko… dneska jsi tu svíčkovou zvládla líp než já.“
Usmála jsem se a poprvé cítila opravdovou radost.
Ale cesta k přijetí nebyla jednoduchá. Musela jsem překonat vlastní nejistoty i předsudky druhých. Naučila jsem se stát si za svým a nebát se říct svůj názor – i když to znamenalo hádky nebo slzy.
Dnes už vím, že rodina není jen o krvi nebo tradicích. Je o tom přijmout druhého takového, jaký je – i s jeho chybami a strachy.
Někdy si večer sednu ke stolu a přemýšlím: Proč je pro nás tak těžké přijmout někoho nového do rodiny? A kolik lásky a odvahy to vlastně stojí? Co byste udělali vy na mém místě?