Proč mě moje dcera nechtěla na svatbě: Pravda, která bolí víc než odmítnutí
„Mami, nechci, abys přišla na mou svatbu.“ Ta slova mi zněla v uších ještě dlouho poté, co Monika položila telefon. Seděla jsem na kuchyňské židli, ruce se mi třásly a v hlavě mi hučelo. Vždyť jsem byla její matka! Celý život jsem se snažila být tu pro ni, i když to nebylo vždy jednoduché. V tu chvíli jsem měla pocit, že se mi zhroutil celý svět.
„Proč?“ vydechla jsem do ticha bytu, kde ještě před pár lety běhaly dětské nožky a smály se dvě holčičky – Monika a její mladší sestra Klára. Teď už tu bylo jen ticho a prázdnota.
Dny se táhly a já se snažila přijít na to, co jsem udělala špatně. Vzpomínala jsem na všechny ty chvíle, kdy jsme s Monikou seděly u stolu a povídaly si o škole, o klucích, o životě. Byla jsem přísná matka? Možná. Ale vždycky jsem ji milovala. Když mi bylo nejhůř po rozvodu s jejím otcem Petrem, držela mě nad vodou právě ona. A teď mě nechce na svatbě? Co jsem jí udělala?
Jednoho večera jsem to už nevydržela a zavolala Kláře. „Klárko, prosím tě, víš něco o tom, proč mě Monika nechce na svatbě?“
Na druhém konci bylo dlouho ticho. Pak Klára tiše řekla: „Mami, já… myslím, že bys měla mluvit s Monikou sama. Ale… není to tak jednoduché.“
To mě jen víc vyděsilo. Co může být tak hrozného? Vždyť jsme rodina! Další dny jsem nemohla spát. V práci jsem byla jako tělo bez duše. Kolegové si šeptali, že vypadám unaveně, ale nikdo se nezeptal proč.
Nakonec jsem sebrala odvahu a šla za Monikou domů. Otevřela mi s ledovým výrazem ve tváři. „Co tu děláš?“ zeptala se bez pozdravu.
„Moniko, prosím tě… potřebuju vědět proč. Proč mě nechceš na svatbě? Co jsem ti udělala?“
Chvíli mlčela a pak se jí zaleskly oči slzami. „Ty to fakt nechápeš?“
Zavrtěla jsem hlavou. „Nechápu. Prosím tě, vysvětli mi to.“
Monika si sedla ke stolu a začala si nervózně hrát s prstýnkem na ruce. „Celý život jsi byla silná, mami. Ale nikdy jsi neviděla, jak moc jsi byla sama pro sebe. Po rozvodu jsi zavřela dveře před tátou i před námi. Všechno jsi zvládala sama, ale nikdy jsi nám nedovolila být ti oporou. Když jsem tě potřebovala obejmout nebo slyšet, že mě máš ráda… byla jsi zaneprázdněná nebo jsi brečela v ložnici.“
Zamrazilo mě. „Ale já… já jsem to dělala pro vás! Chtěla jsem být silná!“
„Jenže já potřebovala mámu, ne hrdinku,“ zašeptala Monika.
Slzy mi stékaly po tvářích. „Tohle jsem nevěděla…“
„A teď… když mám svůj den, chci tam mít lidi, kteří mě přijali takovou, jaká jsem. Kteří byli u mě, když jsem je potřebovala. Nechci tam mít někoho, kdo je pořád jen silný a nedostupný.“
Cítila jsem se jako po ráně do břicha. Vždyť já ji milovala! Jenže ona to necítila…
Odešla jsem domů a celý večer brečela do polštáře. Vzpomínala jsem na všechny ty chvíle, kdy jsem místo objetí raději uklízela nebo vařila večeři. Kdy jsem místo slov podpory jen kývla hlavou a šla řešit další problém.
Další dny byly jako v mlze. Klára mi psala zprávy: „Mami, Monika tě má ráda, jen je to pro ni těžké.“ Ale já věděla své – ztratila jsem ji vlastní vinou.
Jednou večer zazvonil telefon. Byla to moje máma – babička holek. „Janičko, nemůžeš se pořád trápit minulostí. Zkus jí napsat dopis. Někdy je snazší napsat to, co nedokážeme říct.“
Sedla jsem si ke stolu a začala psát:
„Moniko,
vím, že jsem nebyla dokonalá máma. Byla jsem unavená a často smutná po rozvodu s tátou. Chtěla jsem být silná pro vás obě, ale asi jsem tím postavila zeď mezi nás. Mrzí mě to víc než cokoli jiného na světě. Miluju tě a přeju ti krásný svatební den – i když u toho nebudu.“
Dopis jsem poslala a čekala na odpověď jako na rozsudek.
O týden později mi přišla SMS: „Děkuju za dopis, mami. Potřebuju čas.“
Bylo to málo – ale aspoň něco.
Svatba proběhla beze mě. Viděla jsem fotky na Facebooku – Monika v bílých šatech zářila štěstím vedle svého muže Tomáše. U srdce mě bodlo, když jsem viděla Kláru i jejich otce Petra stát vedle ní.
Ale pak mi došlo: možná je čas přestat být jen silná a začít být taky zranitelná – pro sebe i pro své děti.
A tak se ptám: Kolik z nás matek dělá stejnou chybu? Kolik z nás si myslí, že musíme být pořád silné – a přitom naše děti touží jen po obyčejné mámě?