Můj muž trvá na správě našich peněz, i když vydělává méně: Mlčení, které nás dusí
„Karolíno, myslím, že bych měl spravovat naše peníze. Bude to efektivnější,“ řekl Petr jednou večer u kuchyňského stolu. Jeho hlas byl klidný, ale v očích mu hořel zvláštní oheň. Zvedla jsem hlavu od notebooku a chvíli jsem na něj jen zírala. „Proč?“ vyklouzlo mi dřív, než jsem to stihla zastavit.
Petr se zamračil. „No… prostě si myslím, že bychom měli mít v tomhle jasno. A já mám systém.“
V tu chvíli jsem měla říct ne. Věděla jsem to. Ale místo toho jsem jen kývla a v duchu si řekla, že to přece není tak důležité. Vždyť jsme manželé, máme být tým. Jenže už tehdy jsem cítila, jak se ve mně cosi svírá.
Vždycky jsem byla samostatná. Moji rodiče – máma učitelka a táta elektrikář – mě vedli k tomu, abych se nikdy nespoléhala na nikoho jiného než na sebe. Po vysoké jsem nastoupila do velké firmy v Praze a během pár let se vypracovala na vedoucí pozici. Měla jsem slušný plat, služební auto a pocit, že svět mi leží u nohou. Petr byl jiný – klidný, rozvážný, pracoval jako knihovník v městské knihovně. Vydělával míň než já, ale nikdy mi to nevadilo. Milovala jsem jeho laskavost a smysl pro humor.
Jenže od chvíle, kdy převzal správu našich financí, se něco změnilo. Nejprve nenápadně – přestal mi ukazovat výpisy z účtu, začal rozhodovat o tom, co si můžeme dovolit a co ne. „Karolíno, letos na dovolenou nepojedeme. Musíme šetřit,“ oznámil mi jednou bez diskuze. „Ale já mám bonus z práce…“ namítla jsem tiše. „To je jedno. Peníze musíme držet pohromadě.“
Začala jsem se cítit jako dítě, které musí žádat o kapesné. Když jsem si chtěla koupit nové šaty na firemní večírek, Petr se zamračil: „Opravdu je potřebuješ? Máš jich plnou skříň.“ Přestala jsem mu říkat o svých pracovních úspěších – měla jsem pocit, že ho tím zraňuji. On se uzavíral do sebe a já taky.
Jednou večer jsem zaslechla jeho rozhovor s kamarádem Tomášem po telefonu: „No jo, Karolína vydělává víc… Ale já mám aspoň všechno pod kontrolou.“ Ta věta mě bodla jako nůž. Bylo to poprvé, co jsem si uvědomila, že nejde o efektivitu ani o týmovou práci – šlo o jeho pocit vlastní hodnoty.
Začali jsme spolu skoro nemluvit. Večer jsme seděli u televize a mlčeli. Když jsem navrhla společný víkend nebo výlet za rodiči do Plzně, Petr jen mávl rukou: „Nemáme na to.“ Přitom jsem věděla, že peníze jsou – jen už jsem k nim neměla přístup.
Jednoho dne mi volala máma: „Karolíno, jsi v pořádku? Už jsi dlouho nebyla doma.“ Rozplakala jsem se do telefonu. „Mami… já nevím, co mám dělat.“
Začala jsem chodit domů později z práce – raději jsem zůstávala v kanceláři s kolegy než v tichu našeho bytu. Petr si toho všiml: „Kde jsi byla tak dlouho?“ zeptal se jednou ostřeji než obvykle.
„V práci,“ odpověděla jsem unaveně.
„Aha…“ odsekl a dál listoval novinami.
Jednou večer jsem našla odvahu a zeptala se: „Petře… proč mi nevěříš? Proč mám pocit, že mě trestáš za to, že vydělávám víc?“
Petr dlouho mlčel. Pak řekl: „Nevím… Možná mám strach, že tě ztratím.“
Ta slova mě zasáhla víc než všechna předchozí mlčení. Najednou mi došlo, že jsme oba uvěznění ve stereotypech – on v představě, že muž musí být živitel rodiny za každou cenu, já v touze po svobodě a uznání.
Ale jak z toho ven? Můžeme ještě najít cestu zpátky k sobě? Nebo už jsme si navzájem ublížili příliš?
Dnes sedím u okna našeho bytu a dívám se na šedé pražské nebe. V hlavě mi zní jediná otázka: Je možné milovat někoho a přitom mu nedovolit být sám sebou? Co byste udělali vy na mém místě?