Když tchyně diktuje Vánoce: Proč jsem odmítla péct kapra
„Jano, letos ten kapr prostě musí být dokonalý. Minulý rok to byla katastrofa, všichni si to pamatují.“
Stála jsem v kuchyni, ruce zabořené v těstíčku na bramborový salát, a slyšela hlas své tchyně Marie, který se nesl celým bytem. Bylo Štědré ráno a já už od šesti hodin lítala mezi sporákem a lednicí, abych všechno stihla. Ale tahle věta mě bodla přímo do srdce.
„Mami, já už jsem říkala, že letos bych radši připravila lososa. Děti ho mají radši a kapra stejně nikdo pořádně nejí,“ snažila jsem se zachovat klidný tón, i když mi v hrudi bušilo srdce.
Marie se na mě podívala tím svým pohledem, který jsem znala už od svatby s jejím synem Petrem. „Tohle je česká tradice, Jano. Kapr na Vánoce prostě musí být. A ty jsi teď žena v domácnosti, tak je to tvoje povinnost.“
Petr seděl u stolu a dělal, že čte noviny. Věděla jsem, že by se mě měl zastat, ale místo toho jen mlčel. Děti pobíhaly kolem stromečku a občas po mně hodily pohledem, jestli už bude večeře.
Vzpomněla jsem si na loňský Štědrý den. Kapr byl vysušený, bramborový salát přesolený a Marie celý večer šeptala Petrovi do ucha, že „to za jejích časů bývalo jiné“. Celý večer jsem měla pocit, že selhávám jako manželka i matka.
Letos jsem si slíbila, že to bude jiné. Ale místo toho jsem se znovu ocitla v pasti očekávání a tradic, které mi nikdy nebyly vlastní. Moje rodina slavila Vánoce jinak – bez kapra, bez hádek, s klidem a smíchem.
„Mami, proč nemůžeme mít jednou něco jiného?“ ozvala se najednou dcera Anička. „Kapr mi nechutná.“
Marie se zamračila. „Protože tak to má být. Až budeš velká a budeš mít vlastní rodinu, můžeš si dělat co chceš.“
Podívala jsem se na Petra. „Petře, co myslíš ty?“
Zvedl oči od novin a pokrčil rameny. „Já bych klidně měl lososa…“
Marie ho přerušila: „To je jedno, co bys chtěl ty! Jana je tady paní domu.“
V tu chvíli mi došlo, že tohle není jen o kaprovi. Je to o tom, kdo má v naší rodině právo rozhodovat. O tom, jestli budu žít podle svých představ, nebo podle představ někoho jiného.
Položila jsem vařečku na stůl a zhluboka se nadechla. „Marie, letos kapra dělat nebudu. Udělám lososa a pokud chceš kapra, můžeš si ho připravit sama.“
Nastalo ticho. Petr ztuhl, děti se přestaly smát a Marie se na mě podívala s výrazem naprostého šoku.
„Takže ty mi chceš říct, že nebude kapr? Že kvůli tobě nebude naše rodina slavit Vánoce jako vždycky?“
„Ne,“ odpověděla jsem tiše, ale pevně. „Chci jenom jednou udělat Vánoce podle sebe. Chci, aby děti měly hezké vzpomínky a ne aby se bály udělat chybu.“
Marie vstala od stolu a začala si balit věci. „Tak tohle jsem nečekala. Já jedu domů. Tohle nejsou Vánoce.“
Petr vstal a šel za ní do předsíně. Slyšela jsem jejich tlumený rozhovor:
„Mami, neblázni…“
„Nech mě být! Takhle mě ještě nikdo neponížil.“
Dveře bouchly a Marie byla pryč.
Děti přišly ke mně a objaly mě kolem pasu. „Mami, my máme lososa rádi,“ zašeptala Anička.
Sedla jsem si k nim na zem a rozbrečela se. Tolik let jsem se snažila všem vyhovět – Petrovi, Marii, celé rodině – až jsem zapomněla na sebe i na to, co chci já.
Večer jsme seděli u stolu jen my čtyři. Losos voněl po bylinkách a děti si pochutnávaly. Petr mi stiskl ruku pod stolem.
„Jano… promiň, že jsem tě nechal v tom samotnou.“
Podívala jsem se mu do očí a poprvé po dlouhé době cítila klid.
Ale v hlavě mi pořád zněla Mariina slova: „Takhle mě ještě nikdo neponížil.“ Opravdu je špatné chtít změnit tradici? Nebo je horší celý život žít podle pravidel někoho jiného?
Co myslíte vy? Máme právo tvořit si vlastní tradice i za cenu rodinných konfliktů? Nebo bychom měli ustupovat starším generacím?