„Rozhodla jsem se dát dceři všechny své úspory. Ale její manžel pomoc odmítl“
Jarmila byla vždy pečlivá spořitelka. Od svých prvních dnů, kdy pracovala v místním knihkupectví v malém městě v Čechách, až po pozdější léta jako školní knihovnice, šetřila každou korunu, kterou mohla. Jejím snem bylo poskytnout své dceři Kláře bezpečnostní síť, kterou sama nikdy neměla.
Klára, bystrá a ambiciózní mladá žena, se před třemi lety provdala za Jana, hrdého a pracovitého tesaře. Jan byl vychován v rodině, kde přijetí pomoci bylo považováno za známku slabosti. Věřil v to, že si každou korunu musí vydělat a žít podle svých možností, bez ohledu na to, jak skromné tyto možnosti byly.
Když se Jarmila blížila k důchodu, přehodnotila své finance a uvědomila si, že dokázala ušetřit značnou částku. Nebylo to jmění, ale bylo to dost na to, aby výrazně změnilo život někoho jiného. Vzhledem k tomu, že Klára a Jan měli potíže s koupí svého prvního domu kvůli rostoucím cenám nemovitostí, viděla Jarmila příležitost pomoci.
Jednoho večera, při večeři v Jarmilině útulném domě, začala o tomto tématu mluvit. „Kláro, Jane, přemýšlela jsem,“ začala Jarmila, jejíž hlas se lehce třásl emocemi. „Chci vám dát úspory, které jsem během let nasbírala. Mělo by to stačit na zálohu na dům.“
Klářiny oči se naplnily slzami vděčnosti, ale Janův obličej ztvrdl. „Jarmilo, oceňujeme tvou štědrost,“ řekl stroze, „ale nemůžeme to přijmout. Musíme to zvládnout sami.“
Jarmila se snažila s ním mluvit, vysvětlit, že to není půjčka, ale dar, projev její lásky a touhy vidět je usazené a šťastné. Ale Janova pýcha byla neoblomná. „Nemůžeme vzít tvé peníze, Jarmilo. Necítilo by to správně. Musíme si to udělat sami,“ trval na svém.
Rozhovor vrhl stín na večer a i když se Klára snažila zprostředkovat mezi svou matkou a manželem, škoda byla napáchána. Jarmila se cítila odmítnutá a zraněná, její upřímná nabídka byla vrácena zpět do její tváře.
Měsíce plynuly a vztah mezi Jarmilou a Janem se stával napjatějším. Klára byla uvězněna uprostřed, rozpolcená mezi loajalitou k manželovi a láskou ke své matce. Stres začal ovlivňovat její zdraví a pohodu.
Jedné chladné prosincové noci Jarmila obdržela telefonát od Kláry. Skrze vzlyky Klára vysvětlila, že na další dům byli opět přeplaceni. Napětí bylo příliš velké a nevěděla, jak dlouho to ještě mohou vydržet.
Jarmila cítila hluboký, bolestivý smutek. Její pokus o pomoc jen prohloubil rozkol mezi ní a rodinou její dcery. Celou noc ležela vzhůru, přemýšlela o složité povaze pýchy a ceně nezávislosti. Uvědomila si, že odmítnutí pomoci někdy není známkou síly, ale bariérou k štěstí a bezpečí.
Příběh skončil ne usmířením, ale pokračujícím distancem. Vztah Jarmily s Janem zůstal v nejlepším případě zdvořilý a Klářin sen o vlastním domově se zdál být vzdálenější než kdy jindy. Jarmiliny úspory zůstaly nedotčené, svědectvím její lásky a symbolem Janovy neoblomné pýchy.