„Pravda o odchodu mého otce: Byla to vina mé matky“
Vzpomínám si na den, kdy můj otec odešel, jako by to bylo včera. Bylo mi 16 let a cítila jsem, že se mi zhroutil svět. Můj otec, Karel, byl vždycky můj hrdina. Naučil mě jezdit na kole, pomáhal mi s domácími úkoly a nejhlasitěji fandil na mých fotbalových zápasech. Když tedy odešel bez jediného slova, byla jsem zdrcená.
Roky jsem ho obviňovala. Myslela jsem si, že nás opustil kvůli jiné ženě nebo že prostě nezvládl rodinné povinnosti. Moje matka, Jana, o něm nikdy nemluvila špatně, ale její mlčení stačilo k tomu, aby podnítilo můj hněv a zášť vůči němu. Jen říkala: „Měl své důvody,“ a tím to končilo.
Až když mi bylo 25 let, narazila jsem na pravdu. Do té doby jsem se odstěhovala a žila v malém bytě v centru Prahy. Jednoho večera, když jsem procházela staré rodinné fotografie a dopisy, které mi matka dala, našla jsem dopis adresovaný jí od mého otce. Byl datován několik měsíců před jeho odchodem.
Dopis byl srdcervoucí. Karel psal o tom, jak nás miluje, ale nemůže zůstat v toxickém prostředí déle. Podrobně popisoval neustálé hádky a emocionální manipulaci, kterou od Jany snášel. Zmiňoval, jak ho ponižovala před námi, obviňovala ho z věcí, které neudělal, a vytvářela atmosféru napětí a nepřátelství.
Když jsem četla ta slova, cítila jsem směsici emocí—šok, hněv, smutek a vinu. Jak jsem mohla být tak slepá? Jak jsem ho mohla obviňovat, aniž bych znala celý příběh? Rozhodla jsem se matku s tím konfrontovat.
Když jsem ji navštívila, přinesla jsem s sebou ten dopis. Vypadala starší než si ji pamatuji, její kdysi živé oči byly nyní matné a unavené. Podala jsem jí dopis a sledovala ji, jak ho čte. Oči se jí zalily slzami, ale nic nepopřela.
„Proč jsi mi to neřekla?“ zeptala jsem se třesoucím se hlasem.
„Nechtěla jsem ti zničit obraz o něm,“ odpověděla tiše. „Myslela jsem si, že bude pro tebe snazší ho nenávidět než znát pravdu.“
„Ale ty jsi mě přiměla ho nenávidět za něco, co nebyla jeho vina,“ řekla jsem s knedlíkem v krku.
Jana si hluboce povzdechla. „Vím to a je mi to líto. Myslela jsem si, že tě chráním.“
Opustila jsem její dům ten den s pocitem větší ztracenosti než kdy jindy. Muž, kterého jsem tak dlouho idolizovala, byl obětí a žena, která mě vychovala, byla pachatelkou. Bylo to těžké přijmout.
Pokoušela jsem se kontaktovat Karla poté, ale on už pokračoval ve svém životě. Oženil se znovu a založil novou rodinu. Když jsme konečně mluvili po telefonu, byl zdvořilý ale vzdálený. Řekl, že nedrží žádné zášti, ale nechce znovu otevírat staré rány.
Náš rozhovor byl krátký a když skončil, cítila jsem ohromující pocit ztráty. Nejen za roky, které jsme zmeškali, ale za vztah, který už nikdy nebude napraven. Odchod mého otce zanechal prázdnotu, kterou už nikdy nic nenaplní a nyní vědět pravdu to jen zhoršilo.
Na konci nebyly žádné šťastné shledání ani upřímné omluvy, které by všechno napravily. Škoda byla způsobena a my všichni jsme museli žít s důsledky našich činů a nedorozumění. Moje matka žila sama ve své lítosti a já nesla tíhu rozbité rodiny na svých bedrech.