Nezvaná na svatbu, ale očekává se ode mě domov: Dvojí metr v rodině
„Mami, potřebujeme si na chvíli u tebe nechat věci. A možná bychom tu s Lenkou a Klárkou pár týdnů zůstali, než najdeme něco vlastního.“
Tomášův hlas zněl v telefonu naléhavě, skoro provinile. Bylo to poprvé za dlouhou dobu, co mi volal sám od sebe. Vzpomněla jsem si na ten den před deseti lety, kdy jsem seděla sama v kuchyni, zatímco Tomáš a Lenka si někde v tichosti říkali své „ano“. Bez rodiny, bez svědků z našeho kruhu. Jen oni dva a její malá dcera Klárka. Nikdo mi to nevysvětlil. Nikdo se nezeptal, jestli bych tam chtěla být. Jen mi pak Tomáš poslal fotku – usměvavý, šťastný, v obleku, který jsem mu kdysi koupila na maturitu.
„Samozřejmě, že můžete přijet,“ odpověděla jsem tehdy automaticky. Co jiného jsem měla říct? Jsem jeho máma. Ale v hrudi mě píchlo. Vždycky jsem byla ta, která pomáhá – když Lenka potřebovala hlídat Klárku, když Tomáš přišel o práci, když jim chyběly peníze na nájem. Nikdy jsem neřekla ne. Ale nikdy jsem nebyla pozvána k jejich štěstí.
Když přijeli, bylo to jako vždycky. Lenka se tvářila mile, ale chladně. Klárka už byla skoro dospělá, ale pořád mi říkala „babičko“. Tomáš se snažil být prostředníkem, ale bylo vidět, že je nervózní. Večer jsme seděli u stolu a já se snažila navázat rozhovor.
„Tak co práce?“ zeptala jsem se Lence.
„Zatím nic nového,“ odpověděla stručně a upila čaj.
Tomáš se na mě podíval omluvně. „Lenka teď hledá něco v administrativě. Ale víš, jak to je…“
Věděla jsem. Věděla jsem až moc dobře, jak těžké je najít práci po čtyřicítce. Ale taky jsem věděla, že Lenka nikdy moc nechtěla pracovat. Vždycky si našla důvod, proč to nejde.
Dny plynuly a já cítila, jak se ve mně hromadí hořkost. Každé ráno jsem nacházela špinavé hrnky v dřezu, Klárka si brala moje oblíbené jogurty z lednice a Lenka trávila celé dopoledne na gauči s mobilem v ruce. Tomáš chodil po bytě jako stín.
Jednoho večera jsem to nevydržela.
„Tomáši, můžeme si promluvit?“ zeptala jsem se tiše.
Seděli jsme v mém malém obýváku a já cítila, jak mi buší srdce.
„Víš… já vás mám ráda. Ale někdy mám pocit, že jsem tu jen jako záchranná síť. Nikdy jste mě nepozvali na svatbu, nikdy jste mě nebrali jako součást rodiny. Ale když potřebujete pomoc, přijedete sem.“
Tomáš sklopil oči. „Mami… já vím. Bylo to tehdy složité. Lenka nechtěla velkou svatbu… její bývalý manžel dělal problémy…“
„Ale proč jsi mi to nikdy neřekl? Proč jste mi nedali možnost být tam s vámi?“
Tomáš mlčel dlouho. Pak zašeptal: „Možná jsme se báli, že bys nesouhlasila.“
Zasmála jsem se hořce. „Nesouhlasila s čím? S tím, že si bereš ženu s dítětem? Tomáši, vždyť já Klárku přijala jako vlastní! Hlídala jsem ji celé léto, když jste byli na dovolené!“
V tu chvíli vešla Lenka do pokoje. „Nechci rušit…“ začala nejistě.
„Lenko,“ otočila jsem se k ní přímo, „proč jste mě nikdy nepozvali na svatbu?“
Lenka se zarazila. „Chtěli jsme začít znovu… bez minulosti…“
„A já jsem vaše minulost?“ vyhrkla jsem.
Lenka zavrtěla hlavou. „Ne… jen jsme chtěli klid.“
Bylo ticho. Všichni jsme věděli, že to není pravda celá.
Další dny byly napjaté. Snažila jsem se být milá, ale uvnitř mě to hlodalo. Proč mám být vždycky ta silná? Proč mám být ta, která odpouští a pomáhá?
Jednou večer přišla Klárka za mnou do kuchyně.
„Babičko… proč jsi smutná?“ zeptala se tiše.
Podívala jsem se na ni a najednou mi bylo do breku.
„Víš, někdy je těžké být pořád pro všechny oporou,“ řekla jsem jí upřímně.
Klárka mě objala. „Já tě mám ráda.“
A v tu chvíli jsem pochopila, že možná nejde o Lence nebo Tomášovi. Že jde o to, co člověk dává – a co dostává zpátky.
Když pak Tomáš s Lenkou konečně našli byt a stěhovali se pryč, objal mě a řekl: „Děkuju za všechno, mami.“
Ale já pořád cítila prázdno.
Teď sedím sama v kuchyni a přemýšlím: Kde je ta hranice mezi rodinnou láskou a tím, že si necháme všechno líbit? Měla bych být tvrdší – nebo je odpuštění opravdu to nejdůležitější?