„Můj Otec Mě Opustil jako Dítě“: Teď Chce Bydlet u Mě

Můj Otec Mě Opustil jako Dítě: Teď Chce Bydlet u Mě

Když jsem vyrůstal, moje matka, Klára, byla mým pevným bodem. Věnovala celý svůj život mé výchově a nikdy ani nepomyslela na to, že by se znovu vdala. Pracovala na dvou místech, aby mi zajistila vše, co jsem potřeboval a ještě víc. Můj otec, Jan, nás opustil, když mi bylo pouhých pět let. Upřímně řečeno, jeho odchod jsem přijal s překvapivým klidem. Především jsme si nebyli blízcí. Byl vždycky vzdálený, i když byl fyzicky přítomen.

Pamatuji si den, kdy odešel, velmi živě. Byla to deštivá neděle odpoledne. Moji rodiče se hádali týdny a napětí v domě bylo hmatatelné. Nakonec si Jan sbalil věci a odešel bez rozloučení. Díval jsem se z okna, jak odjíždí, a cítil jsem zvláštní směsici úlevy a smutku.

Roky jsme byli jen já a máma. Vyvinuli jsme si silné pouto, které nic nemohlo zlomit. Byla mým nejlepším přítelem, důvěrnicí a hrdinkou. Nikdy o mém otci nemluvila špatně, ale také mě nikdy nepovzbuzovala, abych se s ním spojil. Bylo to, jako by v našem světě přestal existovat.

O dvacet let později jsem nyní úspěšný grafický designér žijící v útulném bytě v centru Prahy. Můj život je dobrý. Mám skvělou práci, úžasné přátele a milujícího přítele jménem Alexandr. Všechno se zdálo být dokonalé až do dne, kdy jsem z ničeho nic dostal zprávu na Facebooku od Jana.

„Ahoj Zuzano, tady tvůj táta. Můžeme si promluvit?“

Zírala jsem na obrazovku v nevěřícnosti. Po všech těch letech chtěl mluvit? Část mě chtěla zprávu ignorovat a pokračovat ve svém životě bez něj. Ale jiná část mě byla zvědavá. Co by mohl po tak dlouhé době chtít?

Rozhodla jsem se odpovědět. Vyměnili jsme si pár zpráv a nakonec se zeptal, jestli bychom se mohli setkat osobně. Neochotně jsem souhlasila. Setkali jsme se v malé kavárně poblíž mého bytu. Když jsem ho viděla, byla jsem překvapená, jak moc zestárl. Vypadal křehce a unaveně.

„Zuzano,“ řekl s slabým úsměvem. „Je tak dobré tě vidět.“

Přikývla jsem, nejistá co říct. Sedli jsme si a objednali kávu. Konverzace začala rozpačitě, ale brzy se stala emocionální, když vysvětloval, proč odešel.

„Byl jsem mladý a hloupý,“ přiznal. „Myslel jsem si, že najdu štěstí jinde, ale mýlil jsem se. Každý den lituji toho, že jsem opustil tebe a tvou matku.“

Poslouchala jsem tiše, emoce ve mně vířily. Část mě ho chtěla odpustit, ale jiná část nemohla zapomenout na roky absence a bolest, kterou to způsobilo.

Pak přišla bomba.

„Nedaří se mi dobře,“ řekl třesoucím se hlasem. „Jsem nemocný a nemohu se o sebe postarat. Doufal jsem… možná bych mohl bydlet u tebe?“

Byla jsem ohromená. Po dvaceti letech opuštění chtěl bydlet u mě? Nevěděla jsem, jak odpovědět. Řekla jsem mu, že potřebuji čas na rozmyšlenou a odešla z kavárny v omámení.

Během následujících dnů jsem bojovala se svými emocemi. Mluvila jsem o tom s Alexandrem a byl podpůrný, ale opatrný.

„Zuzano, musíš udělat to, co je pro tebe nejlepší,“ řekl jemně. „Nic mu nedlužíš.“

Mluvila jsem také s mámou o tom. Byla překvapivě chápavá, ale neskrývala své obavy.

„Zlato, máš velké srdce,“ řekla. „Ale pamatuj na všechny ty roky, kdy tu pro tebe nebyl.“

Nakonec jsem se rozhodla, že nemohu nechat Jana bydlet u mě. Rány z jeho opuštění byly stále příliš čerstvé a nebyla jsem připravena ho pustit zpět do svého života tak intimním způsobem.

Setkala jsem se s ním naposledy, abych mu sdělila své rozhodnutí. Vypadal zdrceně, ale přikývl na znamení pochopení.

„Rozumím,“ řekl tiše. „Omlouvám se za všechno.“

Když jsem odcházela z toho posledního setkání, cítila jsem pocit uzavření, ale také přetrvávající smutek. Některé rány se nikdy úplně nezahojí a některé vztahy jsou příliš rozbité na to, aby se daly napravit.

Život šel dál, ale setkání s Janem na mě zanechalo trvalý dojem. Připomnělo mi to důležitost rodiny a jizvy, které může opuštění zanechat.


Na konci ne všechny příběhy mají šťastné konce. Některé jsou jen poučeními a ranami nesenými dál.


Tento příběh je dojemnou připomínkou složitosti rodinných vztahů a trvalého dopadu opuštění.


Kategorie: Rodina, Vztahy, Osobní Příběhy