Mezi dvěma světy: Když láska nestačí
„Proč jsi mi to neřekl dřív, Tomáši?“ vyhrkla jsem, když jsem ve dveřích jeho bytu zahlédla jeho bývalou ženu Lenku, jak se sklání nad jejich dcerou. Všude kolem pobíhal malý Matěj s plyšovým medvědem a já si připadala jako vetřelec ve vlastním životě. Tomáš se na mě podíval s výrazem, který jsem u něj nikdy předtím neviděla – směs viny a zoufalství. „Chtěl jsem ti to říct, ale… nechtěl jsem tě ztratit.“
Bylo to poprvé, co jsem se ocitla tváří v tvář jeho minulosti. Až dosud byla Lenka jen jméno v jeho vyprávění, občasná SMSka ohledně dětí nebo rychlý telefonát. Nikdy jsem si nepřipouštěla, že by mohla být skutečnou součástí našeho života. Ale teď tu stála, v jeho kuchyni, vařila čaj a smála se na Tomáše tak přirozeně, jako by nikdy neodešla.
„Ahoj, Kláro,“ usmála se na mě Lenka. „Doufám, že ti nevadí, že jsem tady. Matěj měl horečku a Tomáš mě poprosil, jestli bych mohla přijít.“ Její hlas byl klidný a upřímný. Přesto jsem cítila, jak mi v hrudi narůstá tíha. „Jasně, to je v pořádku,“ odpověděla jsem tiše a snažila se potlačit slzy.
Celý víkend byl jako zlý sen. Tomáš se snažil být všude – u dětí, u mě, u Lenky. Sledovala jsem ho, jak hladí dceru po vlasech a šeptá jí do ucha pohádku na dobrou noc. Jak s Lenkou tiše diskutují o školce a lékařích. Jak se smějí nad starými fotkami. A já? Seděla jsem na gauči a připadala si neviditelná.
Večer jsme zůstali sami. „Kláro, promiň mi to. Vím, že je to pro tebe těžké,“ začal opatrně Tomáš. „Ale děti jsou pro mě všechno. A Lenka… vždycky budeme nějak propojení.“
„Já vím,“ zašeptala jsem. „Ale kde v tom všem jsem já?“
Tomáš mlčel. V jeho očích jsem viděla lítost i bezmoc. „Miluju tě,“ řekl nakonec. „Ale nemůžu změnit minulost.“
Následující dny byly plné ticha a nevyřčených otázek. V práci jsem byla duchem nepřítomná, doma mě pronásledovaly obrazy Tomáše s jeho rodinou. Moje máma mi volala: „Klárko, jsi v pořádku? Přijď na oběd.“ Ale já neměla sílu vysvětlovat jí, co se děje.
Jednoho večera jsem seděla u okna a pozorovala světla Prahy. V hlavě mi zněla slova mé nejlepší kamarádky Jany: „Víš, že tě má rád. Ale dokážeš žít s tím, že nikdy nebudeš na prvním místě?“
Začala jsem si všímat maličkostí – jak Tomáš vždycky zvedne telefon, když volá Lenka, i když jsme spolu na večeři. Jak plánuje víkendy podle toho, kdy má děti. Jak se jeho oči rozjasní, když mluví o rodinných výletech do Krkonoš.
Jednou v noci jsem se probudila ze zlého snu – byla jsem na vlastní svatbě a místo snubního prstenu mi Tomáš navlékl dětskou ponožku. Probudila jsem se s pláčem a věděla jsem, že musím něco změnit.
Další den jsem si sbalila pár věcí a odešla k Janě. „Musím si to všechno promyslet,“ řekla jsem Tomášovi do telefonu. „Nechci být jen doplňkem tvého života.“
U Jany doma jsme seděly dlouho do noci nad vínem. „Víš,“ začala Jana opatrně, „možná je čas přestat bojovat za něco, co tě bolí.“
Dny plynuly a já si začala uvědomovat, že moje štěstí nezávisí na Tomášovi ani na jeho minulosti. Že mám právo být něčí prioritou, ne jen kompromisem mezi rodinou a láskou.
Když mi Tomáš po týdnu napsal zprávu: „Chybíš mi,“ odpověděla jsem: „I ty mně. Ale možná jsme každý z jiného světa.“
Naposledy jsme se setkali v malé kavárně na Vinohradech. Seděli jsme naproti sobě a mlčeli. „Kláro,“ řekl tiše Tomáš, „nechci tě ztratit.“
„A já nechci ztratit samu sebe,“ odpověděla jsem.
Odcházela jsem s pocitem smutku i úlevy zároveň. Možná jednou najdu někoho, kdo bude můj svět stavět kolem mě – ne kolem své minulosti.
Někdy přemýšlím: Je lepší být druhou volbou u někoho, koho milujete, nebo první volbou sama pro sebe? Co byste udělali vy?