Když rodina bolí: Příběh o tchýních, hranicích a odvaze říct dost
„Tohle už dál nejde, mami! Oni mě prostě nerespektují!“ křičela na mě dcera Tereza v kuchyni, zatímco jsem zoufale míchala polévku, která už dávno přestala vonět domovem. V očích měla slzy a já cítila, jak se mi stahuje hrdlo. Vždycky jsem si myslela, že rodina je místo bezpečí, ale poslední měsíce mi ukázaly pravý opak.
Všechno začalo, když si Tereza přivedla domů Petra. Byl milý, pracovitý, trochu tichý, ale bylo vidět, že ji miluje. Jeho rodiče, paní a pan Novotní, se zpočátku zdáli být v pořádku – typická česká rodina z menšího města. Jenže už na první společné večeři jsem cítila napětí. Paní Novotná se mě ptala, proč Tereza nevaří svíčkovou podle jejich rodinného receptu a proč máme v obýváku tolik knih. „To u nás doma nikdy nebylo potřeba,“ poznamenala s úsměvem, který byl ostřejší než nůž na chleba.
Snažila jsem se to přejít. Vždyť každý má své zvyky. Jenže jejich poznámky začaly být čím dál častější a jedovatější. „Terezo, měla bys víc dbát na Petra. U nás doma vždycky žena dělala všechno pro muže,“ říkala paní Novotná při každé návštěvě. Petr mlčel a Tereza se začala uzavírat do sebe.
Jednou večer jsem slyšela, jak Tereza pláče v koupelně. „Mami, já už nevím, co mám dělat. Oni mě pořád srovnávají s Petrovou sestrou. Prý ona by nikdy nešla na mateřskou tak brzy a zvládla by všechno líp,“ svěřila se mi mezi vzlyky. Srdce mi krvácelo. Chtěla jsem ji ochránit, ale zároveň jsem nechtěla rozbít vztah s Petrem.
Situace se vyhrotila na Petrových narozeninách. Pan Novotný si přihnul slivovice a začal nahlas vykládat, jak „dnešní mladé ženské neumí držet rodinu pohromadě“ a že „některé matky by měly víc vychovávat své dcery“. Všichni ztichli. Cítila jsem pohledy ostatních hostů a stud mi zalil tváře.
Po té oslavě jsem si sedla s manželem Karlem. „Musíme něco udělat,“ řekla jsem tiše. „Tereza je nešťastná a já mám pocit, že za chvíli přijde o manželství kvůli jejich tlakům.“ Karel jen pokrčil rameny: „To je holt život, Jano. Snaž se to nebrat tak vážně.“ Ale já už nemohla mlčet.
Rozhodla jsem se promluvit si s paní Novotnou. Pozvala jsem ji na kávu do cukrárny U Hrdličků. Seděla naproti mně, ruce složené v klíně, výraz ledový jako únorové ráno.
„Paní Novotná,“ začala jsem opatrně, „myslím, že bychom si měly promluvit o tom, jak se Tereza cítí. Má pocit, že ji neustále kritizujete a srovnáváte s ostatními.“ Usmála se tím svým způsobem: „Ale prosím vás! My to myslíme dobře. Dneska jsou mladí moc citliví. My jsme museli vydržet horší věci.“ Cítila jsem bezmoc i vztek.
„Ale ona opravdu trpí,“ namítla jsem tišeji. „Možná by pomohlo trochu víc pochopení…“
„Pochopení?“ přerušila mě ostře. „A kdo měl pochopení pro nás? Když jsme byli mladí, nikdo se nás neptal na pocity! Dneska je všechno samá psychologie a sebeláska…“
Odešla jsem z cukrárny s pocitem naprosté prohry. Doma jsem našla Terezu sedět u stolu s hlavou v dlaních.
„Mami, já už to nevydržím,“ šeptala zlomeně. „Petr mi řekl, že jeho rodiče chtějí, abychom se odstěhovali blíž k nim. Prý tam budu pod jejich dohledem a naučím se být lepší manželka.“ V tu chvíli ve mně něco prasklo.
„Terezo,“ řekla jsem rozhodněji než kdy dřív, „tohle není tvoje vina. Musíš si stát za svým. Jestli tě Petr miluje, měl by stát při tobě – ne jen poslouchat rodiče.“ Poprvé za dlouhou dobu jsem viděla v jejích očích jiskru vzdoru.
Následující týdny byly peklo. Petr byl rozpolcený mezi loajalitou k rodičům a láskou k Tereze. Paní Novotná mi volala a vyčítala mi, že „ničím jejich rodinu“ a že „učím dceru neúctě ke starším“. Manžel Karel se raději stáhl do dílny a předstíral, že se ho to netýká.
Jednou večer přišla Tereza domů s modřinou na ruce – prý zakopla o schod u Novotných. Ale v očích měla strach a já věděla své.
„Mami,“ řekla mi tiše u večeře, „já už tam nechci jezdit. Bojím se jich.“ Objala jsem ji a poprvé v životě jí řekla: „Nemusíš dělat nic, co nechceš. Já stojím za tebou.“ Bylo to těžké rozhodnutí – věděla jsem, že tím možná navždy rozbijeme vztahy mezi rodinami.
Nakonec Petr pochopil, že musí volit – buď bude stát při své ženě, nebo zůstane navždy synem svých rodičů. Rozhodl se pro Terezu a odstěhovali se do malého bytu v Praze daleko od Novotných.
Dnes je to už rok od té doby. Občas slyším od známých drby o tom, jak jsme „rozbili rodinu“ nebo že „dnešní mladí nemají úctu ke starším“. Ale když vidím Terezu šťastnou a usměvavou vedle Petra a jejich malého syna Filipa, vím, že jsme udělali správně.
Někdy si ale v noci kladu otázku: Udělala bych to znovu? Nebo bych měla ještě víc bojovat za smír? Kde je vlastně ta hranice mezi snahou o klid v rodině a ochranou vlastního štěstí?
Co byste udělali vy na mém místě? Má smysl snažit se o smír za každou cenu?