„Nemám problém se sdílením, ale nesnáším, když mě někdo bere jako samozřejmost“: Moje reakce na mého manžela
Když jsem se vdala za Petra, věděla jsem, že život bude plný povinností a kompromisů. Oba jsme se těšili na založení rodiny a brzy jsme měli tři krásné děti. Jak děti rostly, nároky na můj čas a energii se exponenciálně zvyšovaly. Nevadila mi ta extra práce; koneckonců, svou rodinu jsem hluboce milovala. Ale přijde chvíle, kdy i ten nejtrpělivější člověk může cítit přetížení a nedocenění.
Petr a já jsme si vždy dělili domácí povinnosti, ale jak jeho kariéra nabírala na obrátkách, stále více každodenních úkolů padalo na moje bedra. Stala jsem se hlavním rodičem, tím, kdo řídil školní rozvrhy, lékařské prohlídky a mimoškolní aktivity. Také jsem převzala roli rodinného kuchaře, připravujícího jídla podle chutí všech členů rodiny. Bylo toho hodně na zvládnutí, ale dělala jsem to z lásky.
Jednoho večera, po obzvlášť vyčerpávajícím dni, jsem se ocitla v kuchyni při přípravě večeře. Děti se hádaly nad domácími úkoly u jídelního stolu a Petr nikde. Poslal mi zprávu, že přijde později kvůli pracovní schůzce. Povzdechla jsem si a pokračovala v vaření, snažíc se udržet frustraci na uzdě.
Když Petr konečně vešel do dveří, sotva mě pozdravil a zamířil rovnou do obýváku odpočívat. Podávala jsem večeři a zavolala všechny ke stolu. Během jídla Petr jen tak mimochodem zmínil, že pozval svého kolegu s rodinou na večeři na další večer.
„To myslíš vážně?“ zeptala jsem se, snažíc se udržet hlas klidný.
„Jo, bude to zábava! Vždycky děláš tak skvělá jídla,“ odpověděl bezstarostně.
Cítila jsem, jak ve mně vzkypěla vlna hněvu. Nešlo jen o tu extra práci; šlo o pocit, že mě bere jako samozřejmost. Snažila jsem se ze všech sil udržet naši rodinu v chodu a teď mi přidal další úkol bez toho, aby se zeptal, jestli s tím souhlasím.
„Petře, nemám problém sdílet to, co máme, nebo dokonce hostit hosty,“ začala jsem s hlasem třesoucím se emocemi. „Ale nesnáším, když mě bereš jako samozřejmost. Ani ses nezeptal, jestli s tím souhlasím.“
Vypadal překvapeně, očividně nečekal mou reakci. „Nemyslel jsem si, že to bude velký problém,“ řekl obranářsky.
„To je ten problém,“ odpověděla jsem s očima plnými slz. „Nikdy nepřemýšlíš o tom, kolik už toho dělám. Prostě předpokládáš, že všechno zvládnu.“
Místnost ztichla a děti sledovaly napětí mezi námi. Petr se snažil omluvit, ale škoda už byla způsobena. Té noci jsem ležela v posteli a nemohla setřást pocit zášti, který se ve mně hromadil měsíce.
Druhý den jsem pokračovala v přípravách na naše hosty, ale srdce v tom nebylo. Když dorazili, nasadila jsem úsměv a snažila se být milou hostitelkou. Ale uvnitř jsem se cítila jako prázdná skořápka.
Během večera mě manželka Petrova kolegy odtáhla stranou a pochválila mě za jídlo. „Musíš opravdu milovat vaření,“ řekla s teplým úsměvem.
Přinutila jsem se zasmát a odpověděla: „Není to ani tak o lásce k tomu jako o nutnosti.“
Pohlédla na mě s pochopením a řekla: „Chápu to. Někdy to vypadá, že se od nás očekává všechno bez jakéhokoli ocenění.“
Její slova mě zasáhla a poprvé po dlouhé době jsem se cítila viděná. Ale ten prchavý okamžik spojení nezměnil realitu mé situace.
Když naši hosté odešli a Petr mi pomohl s úklidem, snažil se napravit situaci tím, že nabídl převzít některé z úkolů. Ale bylo to příliš málo a příliš pozdě. Zášť už zakořenila a nemohla jsem setřást pocit, že se náš vztah zásadně změnil.
V následujících týdnech jsme se snažili najít novou rovnováhu, ale věci už nikdy nebyly stejné. Nevyřčené napětí mezi námi přetrvávalo jako stálá připomínka toho, jak snadno se láska může proměnit v povinnost, když jeden člověk cítí nedocenění.