„To je ženská práce, ty to udělej“: Můj sedmiletý syn odmítl uklidit své hračky. Moje trpělivost a touha být dokonalou manželkou zmizely
Anna seděla na okraji postele a zírala na nepořádek v pokoji svého syna. Hračky byly rozházené všude a její sedmiletý syn, František, seděl uprostřed toho všeho a hrál si s akčními figurkami. Požádala ho několikrát, aby uklidil, ale jeho odpověď byla vždy stejná: „To je ženská práce, ty to udělej.“
Annina trpělivost se tenčila. Vyrostla v domácnosti, kde její matka, Viktorie, a její babička, Eliška, byly ztělesněním dokonalých hospodyň. Dům byl vždy bez poskvrnky, jídla byla připravena včas a všechno běželo jako hodinky. Anna vždy cítila tlak žít podle jejich standardů.
Její manžel, Radek, také nepomáhal. Pracoval dlouhé hodiny a očekával, že Anna se postará o všechno doma. Věřil, že když je on živitelem rodiny, je Anninou povinností řídit domácnost. Anna se s ním snažila mluvit o sdílení povinností, ale on její obavy odmítal s tím, že jeho matka to vždy zvládala.
Anna se cítila uvězněná. Chtěla být dokonalou manželkou a matkou, ale byla vyčerpaná. Pracovala na částečný úvazek, aby přispěla do rodinného rozpočtu, ale nikdy to nezdálo být dost. Neustálý tlak udržovat všechno v pořádku si vybíral daň na jejím duševním zdraví.
Jednoho večera, po dalším hádce s Františkem o úklidu hraček, se Anna rozplakala. Cítila se jako selhání. Nemohla dostát očekáváním kladeným na ni rodinou a společností. Cítila se jako by se topila v moři povinností bez cesty ven.
Viktorie zavolala ten večer, aby zjistila, jak se Anně daří. Když vycítila, že něco není v pořádku, zeptala se, co její dceru trápí. Anna váhala, ale nakonec se svěřila. Řekla své matce o Františkově odmítání pomoci a Radkově nedostatku podpory.
Viktorie tiše poslouchala a pak nabídla radu. „Anno, musíš si stanovit hranice. Není to jen tvoje odpovědnost udržovat dům v pořádku. František musí pochopit, že každý v rodině má svou roli a Radek musí pochopit, že to nemůžeš zvládnout sama.“
Anna věděla, že její matka má pravdu, ale zavedení těchto změn se zdálo být skličující. Následující den si sedla s Františkem a vysvětlila mu, že každý v rodině musí pomáhat s domácími pracemi. František se mračil, ale neochotně souhlasil s úklidem svých hraček.
Když Radek přišel ten večer domů, Anna se s ním znovu pokusila mluvit o sdílení domácích povinností. Ale Radek ji opět odbyl s tím, že je příliš unavený z práce a že by to měla zvládnout.
Anna pocítila záchvěv zoufalství. Uvědomila si, že bez ohledu na to, jak moc se snaží věci změnit, nemůže to zvládnout sama. Váha být dokonalou manželkou a matkou byla příliš velká pro jednoho člověka.
Jak dny plynuly v týdny, Annina frustrace rostla. Stále bojovala s udržováním domu v pořádku při řízení svého částečného úvazku a péči o Františka. Nedostatek podpory od Radka situaci jen zhoršoval.
Jednoho večera po dalším vyčerpávajícím dni si Anna sedla ke kuchyňskému stolu a napsala dopis Radkovi. Vylila své pocity a vysvětlila, jak se cítí přetížená a jak moc potřebuje jeho podporu. Dopis nechala na jeho polštáři a šla spát.
Následující ráno si Radek dopis přečetl, ale nic neřekl. Pokračoval ve svém dni jako obvykle, což Annu nechalo cítit se ještě více izolovanou a neslyšenou.
Anna věděla, že takto nemůže pokračovat navždy. Milovala svou rodinu, ale nemohla nadále obětovat své blaho kvůli tomu být dokonalou manželkou a matkou. Potřebovala změnu, ale nevěděla kde začít.
Když se znovu podívala na nepořádek v Františkově pokoji, uvědomila si, že někdy je v pořádku být nedokonalá. Neměla všechny odpovědi, ale věděla, že musí najít způsob jak pečovat i o sebe.