Karel a Adéla Vyhráli 150 Milionů v Loterii – Zvolili Charitu Místo Luxusních Darů pro Své Děti

V malém městě Beroun nedaleko Prahy se život Karla a Adély Novotných nečekaně změnil, když v roce 2020 vyhráli ohromujících 150 milionů korun v loterii. Pár, oba ve svých padesátých letech, vždy žil skromným životem a tvrdě pracoval, aby zajistil svou rodinu. Karel pracoval jako učitel na střední škole, zatímco Adéla vedla místní pekárnu. Jejich náhlé bohatství je mohlo snadno zavést na cestu luxusu a přepychu, ale Novotní měli jiné plány.

Od chvíle, kdy si uvědomili, že mají výherní tiket, Karel a Adéla věděli, že chtějí své nově nabyté bohatství využít k pozitivnímu dopadu na svět. Vždy byli vášnivými podporovateli pomoci druhým a toto byla jejich šance udělat to ve větším měřítku. Po pečlivém zvážení se rozhodli věnovat značnou část své výhry na různé charitativní účely.

Jednou z prvních organizací, kterou podpořili, byla místní potravinová banka, která měla problémy s uspokojením zvýšené poptávky během pandemie. Díky jejich daru mohla potravinová banka rozšířit své služby a poskytovat jídlo stovkám rodin v nouzi. Karel a Adéla také přispěli do stipendijního fondu pro znevýhodněné studenty, čímž zajistili, že více mladých lidí bude mít příležitost pokračovat ve vyšším vzdělání.

Kromě těchto místních iniciativ Novotní věnovali značné částky národním i mezinárodním charitám. Podpořili lékařský výzkum nemocí, které postihly jejich blízké, financovali projekty čisté vody v rozvojových zemích a přispěli k ochraně životního prostředí. Jejich štědrost neznala mezí a byli odhodláni udělat trvalý rozdíl.

Jedno rozhodnutí však mnohé překvapilo – jejich volba nedat svým dětem, Elišce a Aničce, „desítky milionů“ korun. Místo toho Karel a Adéla věřili, že je důležité, aby jejich dcery pochopily hodnotu tvrdé práce a finanční odpovědnosti. Poskytli jim dostatek peněz na splacení studentských půjček a koupi skromných domů, ale povzbuzovali je, aby pokračovaly ve svých vlastních cílech.

„Chceme, aby Eliška a Anička měly smysl života a naplnění,“ vysvětlila Adéla. „Dát jim miliony korun by je nenaučilo lekce, které jsme se naučili o vytrvalosti a štědrosti.“

Eliška, která se věnovala kariéře v ošetřovatelství, a Anička, která studovala inženýrství, obě ocenily perspektivu svých rodičů. Obdivovaly závazek Karla a Adély pomáhat druhým a byly inspirovány jejich příkladem. Sestry se dokonce zapojily do některých charitativních projektů, které jejich rodiče podporovali, a dobrovolně věnovaly svůj čas a dovednosti k tomu, aby udělaly rozdíl.

Příběh Novotných rychle získal pozornost v jejich komunitě i mimo ni. Lidé byli dojati jejich nesobeckostí a oddaností k tomu, aby udělali svět lepším místem. Místní zpravodajské stanice představily jejich příběh a brzy ho převzala i národní média. Karel a Adéla byli pozváni na různé akce, kde sdíleli svou cestu a povzbuzovali ostatní k tomu, aby zvážili, jak mohou přispět společnosti.

Přes svou nově nabytou slávu zůstali Novotní skromní a soustředění na svou misi. Pokračovali v životě ve svém skromném domě v Berouně, jezdili stejnými auty a užívali si jednoduchých radostí jako rodinné večeře a procházky v parku. Pro ně nebylo skutečné bohatství měřeno materiálními statky, ale pozitivním dopadem, který mohli mít na ostatní.

Na konci jejich rozhodnutí upřednostnit charitu před osobním ziskem zanechalo trvalý odkaz. Jejich příběh inspiroval nespočet jednotlivců k tomu, aby přemýšleli o tom, jak mohou využít své zdroje pro dobro. Novotní dokázali, že i ve světě často poháněném chamtivostí a přepychem stále existují ti, kteří volí laskavost a štědrost nade vše.